Netkitap
Üyelik Sipariş İzleme Alışveriş Sepetim Favorilerim
Sepetim (0) 
Kitap Kelepir Topluluk
ara
Kitap   Kaknüs Yayınları   Felsefe Dizisi   Mehmed Şemseddin Günaltay   Antik Felsefenin İslam Dünyasına Girişi
 

Antik Felsefenin İslam Dünyasına Girişi  

Mehmed Şemseddin Günaltay
ŞİMDİ SATIN AL
Etiket: 6,00 TL
NetKitap Ederi: 5,70 TL
telefondan alışveriş 25620

Yayinevi/DiziYayinevi: Kaknüs Yayınları
Baskı Tarih: 2001
Sayfa: 96
Indirim: %5

Bu kitaba oy verin: (1 oy)
Yorum Yaz


Bu kitaplar da ilginizi çekebilir

 
Kitap Hakında
 
Yorumlar
Ürün Ayrıntısı
Yayinevi: Kaknüs Yayınları
Dizi: Felsefe Dizisi

Baskı Tarih: 2001

Sayfa: 96

İndirim: %5

Boyut: 14cm x 21cm

Hamur: Ciltsiz

Etiket: 6,00 TL

NetKitap Ederi: 5,70 TL


Arka Kapak
Ülkemizdeki felsefe çevrelerinin genel olarak Batı felsefesinin tesiri altında bulunmasına ve bu çevrelerin islam felsefesine karşı ilgisiz kalmalarına rağmen, günümüzde İslam felsefesine karşı bigane kalınamayacağı anlaşılmış ve İslam Felsefesi Tarihi önem kazanmaya başlamıştır.

İslam Felsefesi'ne ilgi gösterilmesinin sevindirici bir gelişme olması Antik Felsefenin İslam dünyasına giriş sürecini, İslam Düşüncesi Geleneği çerçevesinde oluşan felsefi akımların arka-planını ve hazırlayıcı nedenlerini de bilmenin gereğine ortaya koymuştur. Ancak bu hususta yapılan çalışmaların yetersizliği de bilinen bir gerçektir. Bu eksikliğin giderilebilmesi ve daha kapsamlı çalışmalar ortaya konulabilmesi için, öncelikle elimizde bulunan bilgi birikiminin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Antik Felsefenin İslam dünyasına ne şekilde ve hangi yollardan girdiğini, İslam Felsefesi olarak adlandırılan felsefi akımların kaynağını, arkaplanını ve bu akımların hem Kelamla, hem de birbiriyle mukayesesini içeren hcmi küçük olmasına rağmen içeriği büyük bir önem arz eden bu çalışma İslam felsefesine ilgi duyanlar ve özellikle İlahiyat Fakülteleri dışından İslam Felsefesi merkezli araştırmalar yapmak isteyen için Îslam Felsefesi'ne merkezli araştırmalar yapmak isteyen için Îslam Felsefesi'ne Giriş" niteliği taşımaktadır.

M. Şemseddin Günaltay tarafından kaleme alınan ve irfan Bayın'ın, Osmanlıca'dan sadeleştirip içeriğini genişlettiği Antik Felsefe'nin İslam Dünyasına Girişi adlı bu kitap, İslam Felsefesi Tarihi araştırmalarına yeni başlayan okurlar için önemli bir başlangıç noktasıdır.