|
|
|
|
|
|
Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers
 
 

Konular:
Dergi - Edebiyat
Kişiler ve Yayınevi:
Sabit Fikir Dergisi (34)
 

 
Kitap - SabitFikir Sayı: 35
 
Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

 
Kitap > Sabit Fikir Dergisi > Periyodik Yayınlar > > SabitFikir Sayı: 35
SabitFikir Sayı: 35%5

SabitFikir Sayı: 35


Sabit Fikir Dergisi / Periyodik Yayınlar


Etiket: 3,00 TL
NetKitap Fiyatı:2,85 TL


Hemen her sanat dalında karşımıza çıkan kadim bir savaş iyi ile kötü arasındaki. Yine de her defasında hiç sıkılmadan, "Ben bu hikayeyi biliyorum zaten" demeden dinlemeye, izlemeye ya da okumaya devam ediyoruz... Peki bu savaşın bir tarafı olan kötülere/kötülüğe Türk edebiyatı açısından bakarsak; Türk edebiyatında da alçak kahramanlar, şeytani karakterler var mı? Türk edebiyatının da karanlık sayfaları, bir yeraltı ve gerçek kötüleri vardır elbet ama ne kadar özgündürler, ne kadar inandırıcıdırlar mesela? Bizim niçin bir Moriarty'miz, bir Patrick Bateman'imiz, bir Kayıp Cennet'teki Şeytan'ımız yok? Marquis de Sade'ı, Lord Byron'ı, Comte de Lautréamont'u birbirine bağlayan göbek bağı misali "yüce kötü" bizim kültürel sermayemizde kendine niçin bir akraba bulamadı?

Sabitfikir.com'un matbu versiyonu olan SabitFikir dergisinin 2014'teki ilk sayısının dosya konusunda Fatma Cihan Akkartal, işte bu soruların cevaplarını arıyor.

"Türkiye'de 90'ların başından bu yana kültürel temsiller ve popüler kültür figürlerinin bir dönüşüm yaşadığını kabul edersek, bu dönüşümün edebiyat alanında kendini nasıl gerçekleştirdiğine bakmak anlamlı olabilir. Şerif Mardin'in en geniş haliyle 1984'te ortaya koyduğu, Türk kültür sahnesinde kötünün, insanın karanlık yönünün (bir otosansür mekanizması ile) bastırıldığı ve Türkçeleştirilemeyen daemon'un, temsil ettiği gizil gücün imkanlarından yararlanıl(a)madığı yönündeki tezinin 2000'lerin başlarında tekrar gündeme gelmesi de belki bu bağlamda değerlendirilebilir."

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi halini alan Kararsız Okur infografiği de, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Kötülükle ilgili çerçeveyi, dünya edebiyatına yönelip genişlettiğimizde dünden bugüne sayısız örnekle karşılaşıyoruz; klasiklerden yeraltı edebiyatına, bilimkurgudan fantastik kurgulara hepimizin içinde bulunduğu söylenen o kötülüğü temsil eden karakterlerle tanışmak için okları izleyin Kararsız Okur'u her zamanki gibi Sedat Girgin resimledi.

Ayşe Çavdar da bu sayıda EdebiyatDışı'na Bülent Somay'ı konuk ediyor... Bülent Somay, kötülük ve iyiliğin birbirlerine karşıt olarak görülemeyeceğini çünkü mutlak iyinin zaten hiç olmadığını söylüyor. "Kötülük ve iyilik birbirlerinin karşıtları değiller. Eğer birbirlerine karşıt olarak konumlarsak ortaçağ Hıristiyan etiği üzerinden konuşuyoruz demektir. Bugün artık o paradigma içerisinde değiliz. Çağdaş edebiyat artık tam da bunların aynı yerde bulunduğunu bize söylüyor."

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için...
Hasan Cömert Sinema sayfalarında henüz duyurusu bile yapılmamış yerli uyarlama film projelerini ele alırken, Mert Tanaydın da Dünyadan sayfalarında özellikle Nobel'le birlikte 2013'te edebiyatın parladığı bir ülke konumuna gelen Kanada'dan ve elbette edebiyatından söz ediyor. FikriSabit'in gündeminde ise F klavye meselesi var.


Yakın bir zaman önce Salinger'ın üç yeni hikayesi internette dolanmaya başladı; Kaya Genç, işte bu üç hikayeden yola çıkarak, "Acaba Salinger, bu yeni hikayelerde ne ölçüde 'kendisi' olabilecekti" sorusunun peşinden gidiyor. Nazan Maksudyan Elif Şafak'ın yeni romanı Ustam ve Ben'i değerlendirirken, Gökçe Gündüç de Haruki Murakami'nin Türkçede yeni yayımlanan Koşmasaydım Yazamazdım kitabına değiniyor.

Barış Müstecaplıoğlu, Mehmet Bilâl, Naime Erkovan, Fırat Cewerî, Arnon Grunberg, Hermann Broch, Octavia Butler ve Sunullah İbrahim'in yeni yayımlanan eserlerini güvenilir eleştirmenler Sevin Okyay, küçük İskender, Burcu Bayer, Selçuk Uygur, A. Ömer Türkeş, Hayati Roman, Yankı Enki ve Aykut Ertuğrul yorumluyor.

ŞahaneBirKitap'ta Oylum Yılmaz, üçüncü cildinin yayımlanmasıyla birlikte Türkçede de tamamlanan Grafik Kanon'u ele alırken, Ceyhan Usanmaz da iki Venedik kitabını "karşılaştırmalı eleştiri"ye tabi tutuyor. Burcu Arman'ın tanıttığı kitap ise, Şafak Uykusundaki Kent: Harput. Suavi, Keşfet bölümünde SabitFikir okurlarına kendi el yazısıyla Goethe'nin Faust'unu önerirken, Karne sayfalarında bu ay Libris Lipum ile Bila Perva'nın notları bıraz kıt SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Sedat Girgin'e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil, iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda genç çizerle de karşılaşıyor.

60 sayfa, 2. hamur, ISBN: 2789785974536; Boyut: 21 x 29 cm; Baskı Tarihi: Nisan 2014
Özgün Dili: Türkçe
197441

Bu kitap üzerine henüz eleştiri yazılmadı. İlk siz olabilirsiniz!


Kitap Forumu:
KonuYanıtSon İleti
Henüz bir konu açılmadı.  
Kitap Forumları bir kitap hakkında Soru sormak ve Fikir paylaşmak içindir...E-Kitap | Anasafya | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Ayrıntılı Arama | Okur Köşesi | Yayınevleri
Üyelik | Favori Listem | Alışveriş Sepetim | Sipariş İzleme | Sıkça Sorulan Sorular | Netkitap Ortaklık Programı (NOP)

  Çok Satanlar RSS | Yeni Çıkanlar RSS


Hafta içi 11:00-19:00 saatleri arasında MSN Messenger kullanarak kitapnetdestek@izlenim.com adresinden canlı destekle bilgi alabilirsiniz. (Bu e-posta adresine lütfen posta atmayın, onun yerine üyelik bölümündeki destek formundan yararlanın.)NetKitap'ta belli başlı tüm kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı, kapıda ödeme ya da havale ile alışveriş yapabilirsiniz


Netkitap
Babıali Caddesi No:14 Cağaloğlu/İstanbul - Türkiye
Tel : (0212) 527 79 36 - (0212) 527 79 82
Fax : (0212) 513 29 71
© Netkitap 1998-2018
Destek için lütfen üyelik bölümündeki formu kullanın. Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.