|
|
|
|
|
|
Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers
 
 

Konular:
Dergi - Edebiyat
Kişiler ve Yayınevi:
Sabit Fikir Dergisi (34)
Ceyhan Usanmaz (Editör) (18)
Elif Bereketli (Genel Yayın Yönetmeni) (33)
 

 
Kitap - SabitFikir Sayı: 31
 
Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

 
Kitap > Sabit Fikir Dergisi > Genel Dizi > > SabitFikir Sayı: 31
SabitFikir Sayı: 31%5

SabitFikir Sayı: 31


Sabit Fikir Dergisi / Genel Dizi


Etiket: 3,00 TL
NetKitap Fiyatı:2,85 TL


Sabitfikir.com'un matbu versiyonu olan SabitFikir dergisinin eylül sayısı çıktı. Bu sayının dosya konusu, Mısır'da devrim ve edebiyat. "Bugünlerde Kahire'de kafeler ve üniversiteler, yazar ve şair olmak isteyenlerle dolu... Bu bile devrimin ardından insanların özgürleşmesine bir örnek. Bütün bu sürecin kültürle, sanatla, -çerçeveyi daha da daraltırsak- edebiyatla ilişkisi nicedir aklımı kurcalıyor. Mısır edebiyatı, devrimi nasıl etkiledi ve devrimden nasıl etkilendi?" Kapak yazısında, bölgedeki dinamikleri yakından takip eden gazeteci Gözde Demirel, işte bu sorunun cevabını arıyor.

"25 Ocak devriminden birkaç ay sonra Mısır sokaklarında insanlarla konuşurken 'Ne değişti?' diye sormuştum. Aldığım yanıtların başında, 'Artık korkmuyoruz, daha yüksek sesle konuşuyor, daha yüksek sesle gülüyoruz,' gelmişti. Bu etki edebiyata da yansıdı. Devrimin ardından eski-yeni yazarların gerek geçmiş dönemin başta 'yolsuzluk' ve 'sansür' olmak üzere kirli yanlarını ortaya çıkaran gerekse devrim sonrası 'umutları' vurgulayan eserleri birer birer raflarda ve elbette sokaktaki tezgahlarda yerini aldı. Eskiden kıyafet satılan tezgahlarda artık kitaplar, gazeteler, dergiler daha sık satılmaya, sesi yıllarca 'kısılan' halk daha çok 'okumaya' ve 'sorgulamaya' başladı."

Gözde Demirel Mısır'da yaşanan tüm süreçleri sansür, feminizm gibi başlıklar altında ama en geniş ifadeyle edebiyat çerçevesinden değerlendirirken, kapak yazısı boyunca, Mısır'dan yazar ve editörlerin görüşlerine de başvuruyor.
"25 Ocak devrimiyle birlikte Mısır edebiyatının da yeni bir döneme girmesi, toplumsal olaylara daha çok ağırlık vermesi beklenebilir. Özellikle ilerleyen yıllarda ve yeni kuşak edebiyatçılarda, Ortadoğu'nun ve elbette Mısır'ın kaderini etkileyen devrimin yer alması kaçınılmaz görünüyor. Üstelik devrim sürecinin getirdiği yeni sorular ve sorunlar, ülkede yaşanan değişimin yarattığı sancılar edebiyatçılara oldukça fazla malzeme sunuyor."

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi halini alan Kararsız Okur infografiği, her zamanki gibi, kapak konusunu destekliyor. Kitaplardan "piramitler" kurabilmek için okları izleyin Kararsız Okur'u her zamanki gibi Aysu Önen hazırladı ve Sedat Girgin resimledi.

Hasan Cömert'in Foti Benlisoy ile yaptığı söyleşi de Mısır'da odaklanıyor. "Bizi kurtarıcılardan kim kurtaracak?" başlıklı söyleşide, kaçınılmaz olarak, bir Taksim-Tahrir karşılaştırılması da yapılıyor: "Farklılıklar da var ve bu farklılıklar mücadelenin seyrini belirleyecektir ama paralellikleri görmezden gelmemek gerekir."

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için...
Gezi Parkı'nda yaşananların hemen ardından, hatta olaylar devam ederken, birçok farklı yayınevinden konuya ilişkin kitaplar yayımlanıverdi. Bu kitapları yayınevlerinin birer "girişimcilik" hamlesi olarak değerlendirenler de oldu; her birini olayların belleğini tutan derlemeler olarak görenler de. Farklı yaklaşımlar bir yana, itiraz etmenin mümkün olmadığı durum ise, Gezi'yle ilgili kitapların sayısının gün geçtikçe arttığı. Bu kategoride değerlendirilebilecek kitaplardan, 28 yazarın Gezi'ye dair öykülerini bir araya getiren Bağzı Şeylere Öyküler'i Ahmet Ergenç; Agora Kitaplığı tarafından yayımlanan Gezi Direnişi Broşürleri'ni de Süreyyya Evren ele aldı.

14 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında bu yıl on üçüncüsü düzenlenecek olan İstanbul Bienali'nin kavramsal çerçevesi Lale Müldür'ün Anne, Ben Barbar mıyım? adlı kitabını kullanılarak tanımlandı. Görsel sanatlarla edebiyat arasındaki etkileşime selam veren Bienali, Merve Ünsal değerlendiriyor. Fırat Demir de bir başka sanat dalına, müziğe, 20 Eylül'de İstanbul'da da bir konser verecek olan Lana Del Rey üzerinden değiniyor. Demir, Lana Del Rey'in, "tam da edebiyatın yutmayı sevdiği türden bir kadın portresi" çizdiğini iddia ediyor.

Sinan Yusufoğlu'nun yazısı ise edebiyattan beslenen yeni televizyon dizileri hakkında...

Orhan Pamuk, Hamdi Koç, Bernard Malamud, China Miéville, Ken Bruen, Charles Bukowski, Murat Uğurlu, Cem Selcen, Deniz Tarsus, Trevanian, Andrea Gillies ve Vasili Grossman'ın eserlerini güvenilir eleştirmenler Kaya Genç, Aysu Önen, Hayati Roman, Yankı Enki, Sevin Okyay, küçük İskender, Nazan Maksudyan, Ömer Türkeş, Melisa Kesmez, Ceyhan Usanmaz, Oylum Yılmaz ve Selçuk Uygur yorumluyor.

Kelebek Etkisi'nde Elif Tanrıyar okuduğumuz anda hayatımızı değiştiren edebiyat eserlerini ele alırken, Mert Tanaydın da Dünyadan sayfalarında Man Booker Ödülünü değerlendiriyor.
Fikri Sabit ise yayınevlerinin depolarında bekleyen kitaplardan yola çıkarak "Kitap neye değer?" diye soruyor.
Merih Akoğul'un, Keşfet bölümünde SabitFikir okurlarına kendi el yazısı ile önerdiği kitap ise Paul Auster'in Kırmızı Defter'i.

SabitFikir'in kapak illüstrasyonu Burak Dak'a ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil, iç sayfalarda -özellikle dosya sayfalarında- dikkatli gözler, çok sayıda genç çizerle de karşılaşıyor.

76 sayfa, 2. hamur, ISBN: 2789785953128; Boyut: 21 x 29 cm; Baskı Tarihi: Nisan 2013
Özgün Dili: Türkçe
197841

Bu kitap üzerine henüz eleştiri yazılmadı. İlk siz olabilirsiniz!


Kitap Forumu:
KonuYanıtSon İleti
Henüz bir konu açılmadı.  
Kitap Forumları bir kitap hakkında Soru sormak ve Fikir paylaşmak içindir...E-Kitap | Anasafya | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Ayrıntılı Arama | Okur Köşesi | Yayınevleri
Üyelik | Favori Listem | Alışveriş Sepetim | Sipariş İzleme | Sıkça Sorulan Sorular | Netkitap Ortaklık Programı (NOP)

  Çok Satanlar RSS | Yeni Çıkanlar RSS


Hafta içi 11:00-19:00 saatleri arasında MSN Messenger kullanarak kitapnetdestek@izlenim.com adresinden canlı destekle bilgi alabilirsiniz. (Bu e-posta adresine lütfen posta atmayın, onun yerine üyelik bölümündeki destek formundan yararlanın.)NetKitap'ta belli başlı tüm kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı, kapıda ödeme ya da havale ile alışveriş yapabilirsiniz


Netkitap
Babıali Caddesi No:14 Cağaloğlu/İstanbul - Türkiye
Tel : (0212) 527 79 36 - (0212) 527 79 82
Fax : (0212) 513 29 71
© Netkitap 1998-2018
Destek için lütfen üyelik bölümündeki formu kullanın. Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.