|
|
|
|
|
|


muhteşem bir eser   (Serbest Vezin Sembolik Şizofreni)
muhteşem bir eser gerçekten her düş dostunun okum...
› mrb kitap halen elinizde mi diye sormak istedim uz...
Okumadan ÖLÜNMEMESİ gereken bir kitap..   (Noetik Akıl ve Korteks İrade)
Çok ilginç bir sunuş ile başlıyor Eser...
Yaza...
En Uzun Gece...... Lütfen okuyun.....   (En Uzun Gece)
Bi arkadaşım tavsiye etti.İnanılmaz beğendim.Uzun ...
TÜM ALEME İBRET OLMASIYLA   (Ateşte Yeşerdim)
ancak bu kadar üst düzeyde yazılabilirdi simdiye k...
eğlenceli komik .d   (Canım Çok Sıkılıyor)
5 kişinin olması biraz kafa karıştırıyor ama sevdi...

Edebiyat ve Kitap Haberleri
Türkiye'de geçen yıl 31 bin yeni kitap çıktı
Küme :Genel
16 Şubat 2010 Salı
Türkiye'de geçen yıl 31 bin 414 çeşit kitap yayınlandı, bu kitaplar için 170 milyon 331 bin 457 bandrol satın alındı.

Her beş kitaptan üçü korsan olan Türkiye'de kişi başına 7.7 kitap düştü. Türkiye Yayıncılar Birliği, ISBN Türkiye Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiler ışığında, Türkiye'nin 2009 yılı kitap istatistiklerini belirledi.

Verilere göre, geçen yıl Türkiye'de 31 bin 414 çeşit kitap yayımlandı, bu kitaplar için 170 milyon 331 bin 457 bandrol satın alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı da 2009 yılında ilk ve orta öğretim öğrencilerine 183 milyon 268 bin adet ders kitabı dağıttı.

Toplamda, geçen yıl Türkiye'de 353 milyon 599 bin 457 kitap üretildi, resmi rakamlara göre kişi başına düşen kitap sayısı beş oldu.

Ancak Türkiye'de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü verilerine göre yayıncılık sektöründeki korsan oranı yüzde 60 olarak tahmin ediliyor. Korsan yayımlanan kitap sayısı 210 milyon olarak düşünüldüğünde, kişi başına düşen kitap sayısı 7.7'ye ulaşıyor.

Bir ö...

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2010/kultur.sanat/kitap/02/09/turkiyede.gecen.yil.31.bin.yeni.kitap.cikti/562995.0/

[ Görüş bildir ]

Şehbenderler Konağı Kütüphanesi Bursa'nın Hizmetinde
Küme :Genel
16 Şubat 2010 Salı
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin restore ettiği Şehbenderler Konağı kütüphane olarak hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin en önemli kültürel ziynetlerinden olan Şehbenderler Konağı Kütüphanesi'nin Bursa için önemli bir sivil mim

BURSA (İHA) - Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin restore ettiği Şehbenderler Konağı kütüphane olarak hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kentin en önemli kültürel ziynetlerinden olan Şehbenderler Konağı Kütüphanesi'nin Bursa için önemli bir sivil mimarlık örneği olduğunu söyledi.

Şehbender kelimesinin dış temsilci ve konsolos anlamına geldiğini söyleyen Başkan Altepe, 1989 yılına kadar Feriha Şehbenderler ve 2003 yılına kadar da ailenin yardımcısı Ayşe Hikmet Kılınç tarafından kullanılan konağın daha sonra Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından değerlendirildiğini ve Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek asırlık Şehbenderler Konağı'nın aslına uygun olarak yenilendiğini kaydetti.

Bursa'nın en önemli kültürel mekanlarından olan Şehbenderler Konağı'nın 19. yüzyıldan kalma geleneksel Türk evi tarzındaki...

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/sehbenderler-konagi-kutuphanesi-bursanin-hizmetinde-bursa--770874.html

[ Görüş bildir ]

Bozdoğanlı Liselilerden “Her Evden Bir Kitap” Kampanyası
Küme :Genel
16 Şubat 2010 Salı
Bozdoğan Anadolu Lisesi öğrencileri, Bozdoğan’ın yeni açılan okullarından Örentaht İlköğretim Okulu’na bir kütüphane kurmak amacıyla “Köyümüze Bir Kütüphane Projesi” kapsamında “Her Evden Bir Kitap” kampanyası başlattı.

“Kitaplarınızı kütüphaneyle buluşturalım” sloganıyla yola çıkan Bozdoğan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri Bozdoğan’da örnek bir kampanya başlattılar. Kampanyanın amacını; kütüphanesi olmayan bir köy okuluna kütüphane kurmak olarak belirleyen Bozdoğan Anadolu Lisesi öğrencileri, ilçenin yeni açılan okullarından Örentaht İlköğretim Okulu’na kütüphane kurmak amacıyla kapı kapı dolaşarak kitap topluyorlar.

Bozdoğan Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmenleri Sibel Turga Metin, Fatma Eryılmaz, Mithat Tanrıkulu ve Coşkun Binektaşı’nın rehberliğinde başlayan kampanya 1 Haziran 2010 tarihine kadar devam edeceği belirtildi.

Kampanya hakkında bilgi veren Bozdoğan Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Potukoğlu, “Bu kampanyayı başlatmamızdaki amaç, öğrencilerimizin küçük yaşta kitaplarla tanışmasını sağlamak...

Kaynak: http://www.mucadele.com.tr/haber/ilceler/bozdoganli-liselilerden-her-evden-bir-kitap-kampanyasi/18793

[ Görüş bildir ]

Kütüphane için kitap kampanyası
Küme :Genel
16 Şubat 2010 Salı
Aydın Ticaret Odası İlköğretim Okulu bünyesinde veli, öğrenci ve öğretmenlerin işbirliği ile yapımı tamamlanan kütüphane, düzenlenen bir toplantı ile velilere tanıtıldı.

Aydın Ticaret Odası İlköğretim Okulu bünyesinde veli, öğrenci ve öğretmenlerin işbirliği ile yapımı tamamlanan kütüphane, düzenlenen bir toplantı ile velilere tanıtıldı.

Rafları henüz boş olan okul kütüphanesinde, Okul Aile Birliği 'Her öğrenci bir kitap bağışlamalı' kampanyası başlattı.

Öğrenci velisi Ertan Tan, 'Okulumuzda bir kütüphanenin olması ve bu kütüphaneden bütün öğrencilerimizin faydalanması çok önemlidir. Kütüphane ihtiyaçlara hizmet verecek şekilde dizayn edilmiş. Kampanya başlatıldı. 'Her öğrenci bir kitap bağışlamalı' şeklinde ve örneğin ben, bir değil beş kitap bağışlamak istiyorum. Bu kütüphanede inşallah el birliği ile raflar kitaplarla donatılacağına inanıyorum' dedi

Öğrenci velisi Ahmet Ulukan da, velilerin katkılarıyla okulda bir kütüphane oluşturulmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Ulukan, 'Velilerimizin, çocuklarımızın ve öğretmenlerimizle iş birliği halinde bu r...

Kaynak: http://www.aydindenge.com.tr/Anasayfa/haber_detay.asp?haberID=8983

[ Görüş bildir ]

El Cezire muhabirinin Taliban kitabı çıktı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
El Cezire televizyonunun Afganistan-Pakistan bölge şefi Ahmed Muvaffak Zeydan'dan çarpıcı bir Taliban kitabı. "Taliban'ın Yükselişi" adıyla yayımlanan kitap, Mana yayınlarından çıktı.
El Cezire televizyonunun ünlü Afganistan-Pakistan bölge şefi Ahmed Muvaffak Zeydan'ın "Taliban'ın Yükselişi" adlı kitabı Türkçe Mana yayınlarından çıktı. Kitabın sunuşunda yayınca tarafından düşülen notta şu ifadelere yer veriliyor;

Afganistan ve Taliban gerek ülke olarak gerekse halk olarak yıllardır gündemimizden düşmüyor. Önce Rus işgaline karşı başlayan savaş tüm İslam dünyasının dikkatini Afganistan’a çekti. Dünyanın dört bir yanından yardımlar gönderildi, mücahitler gitti. Sonraki gelişmelerde Rusya’nın çekilmesiyle Taliban’ın hızlı bir şekilde ortaya çıkışı ve yükselişi dikkat çekti. Ve işgalcilere karşı savaşan Müslüman cemaatlerin işgal sonrası birbirlerini nasıl bitirdiğine tanık olduk.

Orta Asya’nın kalbinde yaşanan bu gelişmelere ilgisiz ve duyarsız kalınamazdı. Zira Afganistan gerçeği salt bir Afganistan-Rusya, Afganistan-ABD ya da Taliban so...

Kaynak: http://www.timeturk.com/El-Cezire-muhabirinin-Taliban-kitab%C4%B1-%C3%A7%C4%B1kt%C4%B1_113245-haberi.html

[ Görüş bildir ]

Tübitak'tan Ortaca'ya 15 Bin Kitap Ve Dergi
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Tübitak'tan Ortaca'ya 15 Bin Kitap Ve Dergi
TÜBİTAK tarafından hazırlanan okul öncesi ve okul sonrası öğrencilere yönelik "Bilim ve teknik" içerikli 15 bin adet kitap ve dergiler Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde bulunan okullardaki öğrencileri dağıtılmak üzere Ortaca Belediyesine gönderildi

TÜBİTAK tarafından hazırlanan okul öncesi ve okul sonrası öğrencilere yönelik "Bilim ve teknik" içerikli 15 bin adet kitap ve dergiler Köyceğiz, Ortaca ve Dalaman ilçelerinde bulunan okullardaki öğrencileri dağıtılmak üzere Ortaca Belediyesine gönderildi.
Kamyonla gönderilen Kitap ve dergiler araçtan boşaltılırken Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, hem indirilmesinde hem de taşınmasında gönderilen kitap ve dergileri kucağına alarak Belediye Binası'na götürülmesinde yardımcı oldu.
Ortaca İlçesi'nde bulunan Türkan- Nuray Dağdelen kardeşlerinin internet üzerinden tanıştıkları Avrupa Sosyal Demokratlar Halk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bektaş Nayman; İsveç'te öğretmenlik yapan Billur Kussan, Ankara'da gönüllü eğitimci ve serbest Sigortacılık yapan Dilek ...

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/haber/2010/02/16/tubitak-tan-ortaca-ya-15-bin-kitap-ve-dergi.html

[ Görüş bildir ]

Kitap konserve kutusuna girdi
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
'Bugün Tarihi Öneme Sahip Bir Gün Olabilirdi' isimli, el yapımı gazete olarak bilinen kitap kapalı bir konserve kutusu içerisinde satılıyor

Sanatçı Serkan Özkaya yaklaşık sekiz yıl önce başladığı, "Bugün Tarihi Öneme Sahip Bir Gün Olabilirdi" isimli, el yapımı gazete olarak da bilinen yapıtını ve hakkında daha önce yayımlanmış bir dizi makale ve söyleşiyi kitaplaştırdı.

artwithoutwalls etiketi ile Amerika'da yayınlanan kitabın hayli iddialı tasarımı Vahit Tuna tarafından gerçekleştirildi ve kitap, geçtiğimiz yıl kağıt üreticisi SAPPI tarafından dünyanın en iyi matbaası seçilen A4 Ofset tarafından, istanbul'da 600 adet basıldı.

Kitabı alan okuyucu ve sanatseverler öncelikle farklı bir ambalajla karşılaşıyor. Özkaya'nın kitabı, kapalı bir konserve kutusu içerisinde satılıyor.

Bu tasarım, okuru, kutuyu açmak ve kitaba ulaşmakla; konserve kutusunu hiç bozmadan saklamak arasında bir ikilemde bırakıyor. Ancak konserve kutusundan çıkan kitabın içeriği hayli zengin.

Sözkonusu kitap, Isaac Spradlin'in Yazıyor! 75 Cent'e Sanat Eserini Yazıyor! başlıklı makale...

Kaynak: http://www.kazete.com.tr/haber_detay.php?hid=4739

[ Görüş bildir ]

Erkekliğin kitabı gerçekten yazıldı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Her şey edebiyata, sinemaya ve popüler kültüre meraklı bir üroloğun başının altından çıktı. Hollandalı Mels Van Driel’in “Erkeklik: Penis’in Yükselişi ve Düşüşü” kitabında sadece penis ve komşuları hakkında ilginç bilgiler değil, tarihi hikâyeler, görüşmeler ve deneyimlerin yanı sıra efsanelerden popüler kültürdeki etkilere, hastalıklardan Viagra’ya, Elvis Presley ve Lance Armstrong’a kadar pek çok meseleye değiniliyor.

Fatih Akın’ın son filmi Soul Kitchen’ın fizyoterapi sahnesinde kahramanımızın penisi sertleşiyor ve kadın fizyoterapist rahatsız olmamasını, sağlıklı olduğu için sevinmesini söylüyor. Bir röportajda Akın’a bu sahneden bahisle “Penisi yüceltmeye ne gerek var bu kadar?” diye sorulduğunda, yönetmen cevap veriyor: “Penis penistir! Bazen iner, bazen kalkar. Abartmaya gerek yok.”

Belki de gerçekten abartmaya gerek yok ama ok yaydan çıkmış bir kere. Antik Yunan’da anormal büyüklükteki penis heykelleriyle geçit törenleri yapılırken, Freud biçare kadınları meşhur penis kıskançlığı teorisiyle ...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yasasinhayat/13714662.asp?gid=229

[ Görüş bildir ]

Dünyada en çok bu kitaplar okunuyor
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
ABD

1. Under the Dome: A Novel/Stephen King

2. The Lost Symbol/Dan Brown

3.Going Rogue / Sarah Palin/ Edward Kennedy

4. Diary of a Wimpy Kid / Jeff Kinney

5. Superfreakonomics: Global Cooling, Patriotic Prostitutes, and Why Suicide Bombers Should Buy Life Insurance /Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner

6. The Book of Basketball / Bill Simmons, Malcolm Gladwell

7. The Gathering Storm (Wheel of Time)/ Robert Jordan, Brandon Sanderson

8. The Book of Genesis / R. Crumb

9. The Conscious Cook: Delicious Meatless Recipes That Will Change The Way You Eat/Tal Ronnen

10. The Help/Kathryn Stockett

İNGİLTERE

1. Wolf Hall / Hilary Mantel

2. The Lost Symbol / Dan Brown

3. The Girl Who Kicked the Hornets’ Nest / Stieg Larsson

4. The Girl with the Dragon Tatoo / Stieg Larsson

5. The Brightest Star in the Sky / Marian Keyes

6. The Girl Who Played with Fire/Stieg Larsson

7. Unseen Academicals / Terry Pratchett

8. Superfreakonomics: Global Cooling, Patriotic Prostitutes, and Why...

Kaynak: http://www.stargazete.com/kitap/dunyada-en-cok-bu-kitaplar-okunuyor-haber-222038.htm

[ Görüş bildir ]

Türkiye'de geçtiğimiz yıl kaç kitap basıldı?
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Türkiye Yayıncılar Birliği'nin rakamları Türkiye'de okurun durumunu ortaya koyuyor..

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin rakamları Türkiye'de okurun durumunu ortaya koyuyor..


Türkiye Yayıncılar Birliği’nin ISBN Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgilere göre;

2009’da 31.414 çeşit kitap yayınlandı.

Bu kitaplar için 170,331,457 adet bandrol satın alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı da 2009 yılında ilk ve orta öğretim öğrencilerine 183,268,000 adet ücretsiz ders kitabı dağıttı.

2009’da Toplam 353,599,457 adet kitap üretildi.

Son nüfus sayımına göre Türkiye’nin nüfusu 72.561.312.

Kişi başına 5 kitap düşmekte.*

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü verilerine göre (bkz. telifhaklari.gov.tr Korsanla İlgili İstatistikler Bölümü) “Türkiye’de Yayıncılık Sektöründeki “Korsan” oranı %60 civarında tahmin edilmektedir”.

Toplam kitap üretimine %60 Korsan yayını (210 Milyon adet) eklediğimizde Türki...

Kaynak: http://www.gazeteciler.com/turkiyede-gectigimiz-yil-kac-kitap-basildi-news12459.html

[ Görüş bildir ]

Mehmet Soykan’dan 'Tadı Damağımda Kaldı' yemek kitabı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Aşçıbaşı Mehmet Soykan’ın 'Tadı Damağımda Kaldı' yemek kitabı tanıtım kokteyli ile Radisson Blue Bosphorus Hotel’de tanıtıldı.
İSTANBUL- Aşçıbaşı Mehmet Soykan"ın 'Tadı Damağımda Kaldı' yemek kitabı tanıtım kokteyli Radisson Blue Bosphorus Hotel"de tanıtıldı. Mehmet Soykan, gastronomi sektörünün önde gelenlerinin katıldığı kokteylde Mehmet Soykan kitabını imzalarken, yayıncısı Gökmen Sözen"e işbirliği için teşekkür etti. Mehmet Soykan, "kitabının profesyonel bakış açısı ve amatör ruhla hazırlandığını belirtti.
Mehmet Soykan"ın hünerleri ve tecrübesini satırlara döktüğü, “Tadı Damağımda Kaldı” nın gastronomi sektörü ve lezzet takipçileri için bir yemek kitabından çok daha fazlası olduğunu söyledi....
“Food In Life” Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen gastronomi sektöründe Haber Portalı, Dergi, Gastronomi Organizasyonları ve Internet TV "den sonra şimdi de çok farklı bir yemek-öykü kitabı ile yayın grubunu çeşitlendirdiklerini belirtti.

“TADI DAMAĞIMDA KALDI” HAKKINDA…

Pişirdiği her yemeğe ke...

Kaynak: http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=25661

[ Görüş bildir ]

Kadınların Mamak Cezaevi'nde Yaşadıkları Kitap Oluyor
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
12 Eylül darbesi öncesi ve sonrasında Mamak Cezaevi'nde yatan kadınlar, tutuklulukları sırasında yaşadıklarını bir kitapta toplamaya hazırlanıyor. Kadınlar, kitabın yayımlanması sürecini ise bir belgeselle anlatacak.

12 Eylül 1980 darbesi sırasında ve sonrasında Mamak Cezaevi'nde yatan kadınlar, açlık grevlerini, koğuş aramalarını, toplu dayakları, tecrit hücrelerini, görüş günlerini yazarak bir kitapta toplayacak. Kitabın yayımlanması süreci ise bir belgeselle anlatılacak. Kitap için o günlerde yazılmış mektuplar başta olmak üzere her türlü belge ve objenin de bir araya getirilmesi planlanıyor.

Kitabın hazırlığı için daha önce Ankara ve İstanbul'da toplanan kadınlar, bu kez de İzmir'de bir araya geldi. 25 kadının katıldığı toplantı 06 Şubat Cumartesi günü, Tepekule Kongre Sarayı'nın teras katında saat 13.30'da başladı.

Toplantıya Ankara'dan katılan Ayten Saçık, Mamak Cezaevi'nde kalan kadınların cezaevinde yaşadıklarını kitaplaştırması fikrinin oluşturdukları mail grubundaki yazışmalar sırasında ortaya çıktığını söyledi. "O döneme ilişkin duygu, düşünce ve anılarımızı;...

Kaynak: http://www.kadinhaberleri.com/index.php?content_view=16184&ctgr_id=30

[ Görüş bildir ]

Küba’da Uluslararası Kitap Fuarı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Küba’da Okumak Yeşermektir sloganı ile 2010 yılı 19. Uluslararası Kitap Fuarı başladı.

11 - 21 Şubat arası sürecek olan fuar yaklaşık 600 yayınevine ev sahipliği yapıyor. Organizatörlerin açıklamalarına göre 40 ülkeden yüzlerce yayınevi ve eserleri tanıtılmakta.

Bu yılın onur konuğu olarak davet edilen Rusya fuara 63 yayınevinin katılımıyla 200'e yakın aydın, yazar, çevirmen ve sanatçıdan oluşan bir delegasyon ile katılıyor. Fuarda 19. ve 20. yüzyıla tanıklık yapan 3500 klasik eser tanıtılıyor.

30'dan fazla öykü ve romancı da fuara renk katacak. Bunlar arasında 1991’de Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen Güney Afrikalı yazar Nadime Gordiner ve 2008 Asturias edebiyat ödülü sahibi Kanadalı Margared Atwood da bulunuyor.

Fuarda yer alan eserlerden %40'ı çocuklara ve gençlere yönelik yayınlardan oluşuyor....

Kaynak: http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/kuba-da-uluslararasi-kitap-fuari-haberi-24013

[ Görüş bildir ]

İngiltere Wilson’a meraklı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
İngiltere’de son 10 yılda kütüphanelerden en çok ödünç alınan kitaplar Jacqueline Wilson’a ait... Haziran 2009’a kadar olan 10 yıllık süreçte JK Rowling ve Dan Brown gibi isimleri geride bırakan Wilson’ın kitapları, tam 16 milyon kez ödünç alındı. Tracy Beaker’ın Hikâyesi adlı kitap en fazla ödünç alınan eser olurken, Rowling’in Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Harry Potter ve Sırlar Odası ile Harry Potter ve Aşk Kadehi adlı kitapları, en çok ödünç alınan ikinci, üçüncü ve dördüncü kitap oldu. Son 10 yılın ikinci çok satan yazarı olmasına rağmen Dan Brown kitapları listede ancak 351’inci sırada yer aldı....

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/haber/47045.htm

[ Görüş bildir ]

Yazarın ‘kırbaç’ cezası bitecek mi?
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
AİHM, Fransız yazar Apollinaire’in ‘müstehcen’ bulunarak Türkiye’de toplatılan romanı On Bir Bin Kırbaç için ‘ifade özgürlüğünün ihlali’ gerekçesiyle açılan davanın kararını verdi

Türkiye’de toplatılan ve yayıncısı tarafından AİHM’ye şikayet edilen On Bir Bin Kırbaç’la ilgili karar verildi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), ünlü Fransız yazar ve şairi Guillaume Apollinaire’in, eleştirmenlerce türünün en iyilerinden biri sayılan kitabın Türkiye’de toplatılması ve yayıncısının cezaya çarptırılmasına ilişkin kararı yarın açıklayacak. Guillaume Apollinaire’in Fransa’da 1970’e kadar yasak olan ‘Les Onze Mille Verges’ adlı ‘sado-erotik’ romanı, 1999’da Türkiye’de ‘On Bir Bin Kırbaç’ ismiyle yayınlanmıştı. Kitap, ‘müstehcen materiyel yayınladığı’ gerekçesiyle toplatılmıştı. Hades Yayıncılığı sahibi Rahmi Akdaş, 2004’te bu kararı AİHM’e şikayet etmiş, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü, adil yargılama ve mülkiyetin...

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/2010/02/15/haber/dunya/3608/yazarin__kirbac__cezasi_bitecek_mi_.html

[ Görüş bildir ]

Türkiye'nin ilk kanser kitabı yazıldı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Kocaeli Devlet Hastanesi'nde çalışan Uzman Dr. Cüneyt Ebruli ve 2 arkadaşı, Türkiye'nin ilk kanser kitabını yazdı.
Kitap, ilk olarak 15 Temmuz'da piyasaya sürülecek.

Türkiye'de bulunan kanser tedavisiyle ilgili kitapların hepsi yabancı kaynaklar tarafından kaleme alındı. Yurtiçinde ise Kocaeli Devlet Hastanesi doktorlarından Uzman Dr. Cüneyt Ebruli ve 2 arkadaşı ilk kanser kitabını yazdı.

Uzman Dr. Cüneyt Ebruli, Türkiye'de radyasyon onkolojisi üzerine yazılan kitapların İngilizce olduğu için böyle bir kitap yazma gereksinimi duyduklarını söyledi. Ebruli, kitabı GATA'da çalışan Murat Beyzadeoğlu ve Hacettepe Üniversitesi'nde bulunan Gökhan Özyiğit adlı doktorlarla ortaklaşa yazdıklarını kaydetti.

Doktorlar, kitabın dünyada ses getirmesi için İngilizce yazdıklarını söylerken, Amerika'da yapılacak olan Uluslararası Onkoloji Klinik Kongresi (ASCO)'nde tanıtılıp 15 Temmuz'da dünya kitap piyasasına sürüleceğini belirtti. Doktorlar, daha sonraki günlerde kitabın Türkçe yazımıyla Türkiye'de piyasaya sürüleceğini dile getirdi. Kitabın ilk aşamada sadece yurt dışında satılacağını ...

Kaynak: http://www.samanyoluhaber.com/s_393176_turkiyenin-ilk-kanser-kitabi-yazildi.html

[ Görüş bildir ]

Pay edilebilen şiir kitabı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Sevgililer için pay edilebilen şiir kitabı
İnsanların beden sağlığı için yürüttüğü 15 yıllık çalışmasının ardından ruha hitap eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, değişik bir çalışmaya imza attı.

Karagözoğlu, Türkiye'de bir ilke imza atarak, sevgililer günü öncesi yırtılması ve paylaşılması için özel tasarımlı şiir kitabı çıkardı.
Dr. Mustafa Nafiz Karagözoğlu, 10 yıllık şiir birikimini, "Al Kalbimi İçinde Sen Varsın" isimli kitapta topladı. Paylaşmanın bir yolunun da şiir olduğunu dile getiren Karagözoğlu, "Şiirler, paylaşılsın diye kitabın sayfalarını kalp şeklinde yırtılabilir olarak planladık. Böylece sevenler sevdiklerine uygun buldukları duygu yüklü yaprakları diğer sayfalara zarar vermeden paylaşabilecek." ifadelerini kullandı. Eserini eşine ve çocuğuna atfeden Karagözoğlu, genel sağlık tanımına farklı bir boyut kattı. Karagözoğlu, "Sağlığın bir tanımı var; ruh, beden ve sosyal durumun tam bir iyilik içinde bulunması halidir, mevcut sağlığı biz günlük hayatta; doktor, ilaç ve hastane gibi algılıyoruz, biraz tetkik, biraz diyet bi...

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/haber/2010/02/13/pay-edilebilen-siir-kitabi.html

[ Görüş bildir ]

Türkçe e-kitaplar avucumuzda
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Batı ülkeleri 'elektronik kitap devrimiyle' sarsılırken, Türkiye uzun süre yaşananlara ancak uzaktan bakabildi. Zira Türkiye'de elektronik kitap cihazları satılsa da, cihazlara yüklemek için Türkçe kitap bulmak neredeyse imkânsız. İnternet kitapçısı İdefix bunu değiştirmeye aday: 6 bin kitap Türkçeye çevrildi. Sabah gazetesine konuşan İdefix yöneticisi Bora Ekmekçi, martta başlayacak 'elektronik kitap devrimi'ni anlattı.

KORSANA GEÇİT YOK

"İki büyük yayınevi dışında, bütün yayınevleriyle anlaşmalar yaptık. Önemli yayınevlerinin klasik çevirilerini korsan yöntemlerle çalan ve çok ucuza satan yayıncılarla çalışmayacağız. Mart ayında 6 bin kitap, elektronik formatta okunmaya hazır olacak."

TASARIM AYNI KALACAK

"Her kitabın kapağını yüksek çözünürlüklü olarak sunacağız, yayınevlerinin sayfa düzenlerini koruyacağız. Yayınevlerinde eğitimler düzenliyoruz, dizgiyi yapan tasarımcılara işin sırrını öğretiyoruz. Tek tuşla, basıma hazır kitabın elektronik kitap versiyonu hazırlanabiliyor."

FİYAT YÜZDE 60 DÜŞECEK:
"Yayınevi, yazar, çevirmen gibi...

Kaynak: http://www.kenthaber.com/Haber/bilim-teknoloji/Normal/turkce-e-kitaplar-avucumuzda/a4afd1d6-ded5-409a-99a3-91a2e7d18285

[ Görüş bildir ]

Arjantin'in çalıntı çocuğu
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Victoria Donda, 'Ben, Victoria, Arjantin Diktatörlüğünün Çalıntı Çocuğu' adlı kitabını Fransa'da yayımladı. Kitap Arjantin'de yaşanan eski bir dramın ortaya çıkmasına sebep oldu.

Victoria (33), kitabının piyasaya çıkışıyla ilgili açıklamasında, 70'li yıllarda çekilmiş bir fotoğrafı gösteriyor ve “Bunlar benim biyolojik annemle babam” diyor. Fotoğraftakiler, Donanma Teknik Okulunun gizli gözaltı merkezinde işkence gördükten sonra ortadan kaybolan “Cori” (Hilda Perez) ile “Cabo” (Jose Donda) adlı gerillalar.

Bir başka fotoğrafta kendisi ile kız kardeşini yetiştiren “annesi”Esther görülüyor. “Babası” ise bugün diktatörlük döneminde işlenen suçlardan yargılanmakta olan eski bir donanma subayı Juan Antonio Azic.

Her şeyin 24 Temmuz 2003'te babası zannettiği kişinin kafasına tek bir kurşun sıkarak hayatta kalmasıyla ortaya çıktığını anlatan Victoria, televizyonlardan babası zannettiği kişinin insanlığa karşı suç işlemekten aranan bir kişi olduğunu öğrendi.

Olayın üzerinden bir hafta geçtikten sonra ise 30 yıldır ev...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13786996.asp?scr=1

[ Görüş bildir ]

İmeceden İMÇ’ye kitabı İMÇ'nin yapılış günlerini anlatıyor
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Cumhuriyetin ilk modern merkezi İMÇ'nin yapılış günleri kitap oldu

Görkem Kızılkayak'ın yazdığı ‘İmeceden İMÇ’ye’ adlı kitap, yapının kuruluşunu, tanıkların anıları ve fotoğraflarıyla anlatıyor

1950’lerde Sultanhamam, Tahtakale ve çevresinde çalışan manifaturacılara yapılan bir tebligat, İMÇ inşasının başlangıcı oldu. Tebligata göre bölge araç trafiğine kapatılacaktı. Her gün onlarca kamyonun mal indirip boşalttığı bölgeye artık araçların giremeyecek olması, esnafın da iş yapmayacağı anlamına geliyordu. Böylece esnaf için yeni ve modern bir çarşı kurma ihtiyacı doğdu. Unkapanı’ndaki Atatürk Bulvarı’nın genişletilmesi kararı alındı. İnşaatının temeli 15 Mart 1961’de atıldı.
Dönemin en büyük inşaatı
Bu büyük inşaat yedi yılda tamamlandı. Çarşı ilk açıldığında binden fazla dükkanın sadece 30’a yakını doluydu. Zira esnaf Sultanhamam’daki düzenlerini bozup buraya gelmeye çekiniyordu. Çarşı yönetimi, blokları canlandırmak için her yolu denedi. Sultanhamam-İMÇ arasında hizmet vermek üzere ücretsiz minibüs seferleri bile koydu. Pe...

Kaynak: http://www.emlakkulisi.com/32076_imc_nin_yapilis_gunleri_kitap_oldu

[ Görüş bildir ]

TÜRKİYE’DE HER BEŞ KİTAPTAN ÜÇÜ KORSAN
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
TÜRKİYE’de geçen yıl 31 bin 414 çeşit kitap yayınlandı, bu kitaplar için 170 milyon 331 bin 457 bandrol satın alındı. Her beş kitaptan üçü korsan olan Türkiye’de kişi başına 7.7 kitap düştü.
Türkiye Yayıncılar Birliği, ISBN Türkiye Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiler ışığında, Türkiye’nin 2009 yılı kitap istatistiklerini belirledi.
Verilere göre, geçen yıl Türkiye’de 31 bin 414 çeşit kitap yayımlandı, bu kitaplar için 170 milyon 331 bin 457 bandrol satın alındı. Milli Eğitim Bakanlığı da 2009 yılında ilk ve orta öğretim öğrencilerine 183 milyon 268 bin adet ders kitabı dağıttı.
Toplamda, geçen yıl Türkiye’de 353 milyon 599 bin 457 kitap üretildi, resmi rakamlara göre kişi başına düşen kitap sayısı beş oldu.
BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DÜŞTÜ
Ancak Türkiye’de, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü verilerine göre yayıncılık sektöründeki korsan oranı yüzde 60 olarak tahmin ediliyor. Korsan yayımlanan kitap sayısı 210 milyon olarak düşünüldüğünde, kişi başına düşen...

Kaynak: http://www.birgun.net/life_index.php?news_code=1266226394&year=2010&month=02&day=15

[ Görüş bildir ]

REKOR KIRAN FİLM VE KİTAPLAR TURİZMİ PATLATIYOR
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Dünya genelinde çok satan kitaplar ve yüksek gişe yapan filmler, doğduğu bölgede turizm sektörünü de canlandırıyor. Öyle ki, kitaba ya da filme mekân olarak seçilen yerlerde turist sayısı ikiye katlanırken, işletmeler de bölgede özellikle karakterlerin isimleriyle restoran ve kafe açmakta yarışıyor...Her ülkenin, her şehrin, her kasabanın tarihi ve kültürel zenginlikleri turistler üzerinde çekici bir etki yaratıyor. İnsanları geçmişten bugüne yolculuğa çıkartan tarihi mirasını korumuş Roma, Rönesansın beşiği Floransa, Bizansın ve Osmanlı’nın izlerini birarada taşıyan İstanbul gibi dünyanın birçok şehri turistlerin cazibe merkezi oluyor. Ancak son yıllarda çekilen filmlerin ve kitapların da ülkelerin ve şehirlerin tanıtımına büyük katkısı olduğu görülüyor.

Emirates Havayolları’nın dergilerinden Portfolio’da yayımlanan bir incelemede tarihi ve kültürel değerlerin yanında o ülke ya da şehrin mekan olarak seçildiği kitaplar ve filmlerin de o bölgeyi turistler için nasıl bir çekim merkezi haline getirebileceği anlatılıyor.

Hükümet destek veriyor
Örn...

Kaynak: http://www.kenthaber.com/Haber/turizm/Dosya/haftanin-konugu/rekor-kiran-film-ve-kitaplar-turizmi-patlatiyor/9ac2e95b-deb8-476c-8a99-45d9cf18a7bd

[ Görüş bildir ]

Dizilere kapıldık kitap kapağı açtık
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Yerli dizilerin uyarlandığı klasikler ile Polat Alemdar gibi sevilen karakterler tarafından okunan kitaplar, yok satıyor

Okuma oranının azlığı ve okuma alışkanlığının olmamasıyla eleştirilen Türk halkının ufkunu yerli diziler açtı! Son dönemde birbiri ardına eski romanlardan uyarlanan yerli diziler, vatandaşa kitap kapağı açtırdı. Yaprak Dökümü'nü izleyen Reşat Nuri Güntekin'in ya da Aşk-ı Memnu'yu seyreden Halid Ziya Uşaklıgil'in ölümsüz eserlerini okuma yarışına girdi. İstanbul'daki sahaflar da dizilerin uyarlandığı Türk edebiyatının ölümsüz eserlerine ilgi olduğunu doğruladı. Aşk-ı Memnu ve Yaprak Dökümü daha çok İstanbullu dizi izleyicileri tarafından tercih edilirken, Adana çevresindekiler Hanımın Çiftliği dizisinden esinlenerek Orhan Kemal'in unutulmaz eserini okumaya başladı. Ezel seyircileri, Ramiz Dayı'nın sık sık okuduğu Ömer Hayyam'ın şiir kitaplarını alırken, Doğu'da yaşayanlar Kurtlar Vadisi'nde adı geçen kitapları okumaya koyuldu. Öyle ki; bölgede okuma oranı yüzde 300 arttı.

Kalp Ağrısı başlamadan ölümsüz esere ilgiyi arttırdı
Yakında atv'de ekrana gelecek Kalp Ağ...

Kaynak: http://www.takvim.com.tr/Magazin/2010/02/15/dizilere_kapildik_kitap_kapagi_actik

[ Görüş bildir ]

İnşaat İşçisinden 2. Kitap
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
İnşaat işçisi Aşık Sabri ünvanıyla tanınmış Sabri Çulpan, Gönül Şiirleri isimli 2. kitabını çıkardı. Mert Yıldırım'ın haberi
Şanlıurfa merkez Kısas beldesi sakinlerinden halen inşaat işçiliği ile geçimini sağlayan ve 17 yaşına kadar okumayı, yazmayı bile bilmeyen “Aşık Sabri” ünvanıyla tanınmış Sabri Çulpan, “Gönül Şiirleri” isimli 2. kitabını çıkardı.
Daha önce “Aşık Sabri’den Deyişler ve İlahiler” isimli kitabını okumayı sevenlere ulaştırdığını belirten Aşık sabri Çulpan, şiirlerinden ilahi türündeki bazılarının bestelendiğini, “Gönül Şiirleri” isimli 2. kitabınıda çıkardığını ve 3. kitabının hazırlıklarına başladığını söyledi.
Aşık Sabri, kitaplarını inşaat işçiliğinden kazandığı paranın geçiminden artan bölümüyle çıkartmaya çalıştığını belirterek, “Allah vergisi bir kabiliyetle şiirlerimi, ilahilerimi yazıyorum. Şiirlerimde bazen devlet çalışanlarına, bazen sade vatandaşlara, bazen de devleti sömürenlere, hırsızlara nasihat ediyorum. İçimden geldiği gibi yazıyorum. Dedim ya Allah vergisi. Şiirlerimde güzeli, doğduğum, yaşad...

Kaynak: http://www.sanliurfa.com/news_detail.php?id=16391

[ Görüş bildir ]

Tarım Müdürlüğü Okullara Kitap Dağıttı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
Bartın Tarım İl Müdürlüğü tarafından Vali Yavuz Erkmen İlköğretim Okulu'ndaki öğrencilere ücretsiz kitap dağıtıldı.

BARTIN (İHA) - Bartın Tarım İl Müdürlüğü tarafından Vali Yavuz Erkmen İlköğretim Okulu'ndaki öğrencilere ücretsiz kitap dağıtıldı.

Bartın Tarım İl Müdürü Yusuf Alagöz, Güvenilir gıda konusunda öğrencilere bilgi verdi. Dengeli beslenme ve hijyen konularında da öğrencilerle bilgi alış verişinde bulundu. Teknolojik anlamda Bartın'ın en donanımlı okulu olarak görülen Vali Yavuz Erkmen İlköğretim Okulu, öğrencilerin eğitim öğretimi faaliyetlerinde kullanmanın yanı sıra, öğrencileri hayata hazırlama ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmede öncü oluyor.

Bartın Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Vali Yavuz Erkmen İlköğretim Okulundaki öğrencilere "Güvenilir Gıda Tüketimi" ve "174 Alo Gıda" konusundaki çalışmalarını anlattı....

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/tarim-mudurlugu-okullara-kitap-dagitti-bartin--774007.html

[ Görüş bildir ]

Yozgat Özel Ergin İlköğretim Okulu Kitap Okuma Kampanyası Başlattı
Küme :Genel
15 Şubat 2010 Pazartesi
ozgat Özel Ergin İlköğretim Okulu Kitap Okuma Kampanyası Başlattı
Yozgat Özel Ergin İlköğretim Okulu, öğrencilerde okuma alışkanlığını artırmak için "Okuyan bir yuva için okuyan ebeveynler" sloganıyla bir kampanya başlattı.

Yozgat Özel Ergin İlköğretim Okul Müdürü Ali Acar, öğrencilere iyi örnek olabilmek için önce anne babaların kendilerinin adeta kitap kurdu olması gerektiğini belirterek, "Bu nedenle okul olarak bir ay önce kitap okuma kampanya başlattık. Kampanyadaki amacımız, velilerin öğrencilere 'git kitap oku' değil de hep birlikte kitap okuyalım ve evlerde bir kitap okuma saati oluşsun istedik" dedi.
Kampanya kapsamına rehber öğretmenlerin belirlediği "Problem Çocuk mu?" isimli kitabı öğrenci velilerine verdiklerini ifade eden Ali Acar, "Kitabı verirken velilerimize bir ay sonra bu kitaptan sınav yapacağımız kendilerine söyledik. Velilerimiz kitabı okudu, okul olarak bizde 35 soru hazırlayarak velilerimizi sınava tabi tuttuk. Sınava ilginin yoğun olması bizi mutlu etti. Çünkü velilerin çocuklarıyla birlikte kitabı okuduklarını görmüş olduk....

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/haber/2010/02/15/yozgat-ozel-ergin-ilkogretim-okulu-kitap-okuma-kampanyasi-baslatti.html

[ Görüş bildir ]

Bu kütüphanede kitaplar kanlı canlı
Küme :Genel
08 Şubat 2010 Pazartesi
Hiç bir lezbiyenle, şizofrenle, Yahudi'yle konuşmadınız mı? Mesele de buna rağmen var olan önyargılar zaten. Yaşayan Kütüphane'de her insan bir kitap. Daha önce 'okunanlar' en çok nelerin merak edildiğini anlatsın, havsalanız zorlansın...

Bir kütüphane düşünün, aynı mantıkta gidip kitabınızı seçiyorsunuz. Formu doldurup arzunuzu yetkili şahsa iletiyorsunuz; kitabınızı alınca münasip bir masaya oturuyorsunuz. Her şey aynı, lakin burada kitaplar canlı... Okumak demek, bu projede ‘kitabı’ konuşturmak, merak ettiklerinizi sormanız demek. Amaç birbirini tanımayan iki insanın muhabbeti değil tabii, bu okurla kitap buluşmasında başka bir gaye var. Kitapların hepsi türlü şekillerde toplumsal ayrımcılığa maruz kalan, ‘öteki’ gözüyle bakılan ve sadece bu kimlikleri yüzünden itilen, hayatları zorlaştırılan insanlar; etnik, dinsel, cinsel, kültürel, politik azınlıklar... Toplum Gönüllüleri Vakfı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi imzalı, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı destekli Yaşayan Kütüphane (www.yasayankutuphane.net), ilk kez 2007 Barışarock̵...

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetay&ArticleID=980369&Date=15.02.2010&CategoryID=41

[ Görüş bildir ]

Hollanda’nın en çok satan kitabı: Uçurtma Avcısı
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
Hollanda’da 2008 yılında en çok satılan kitap, Afgan yazar Khaled Hosseini’nin Uçurtma Avcısı (De Vliegeraar) adlı romanı oldu.

AMSTERDAM - Hollanda Kolektif Kitap Tanıtım Merkezinden (CPNB) verilen bilgiye göre, “Uçurtma Avcısı” geçen yıl toplam 273 bin 980 adet satıldı.

Khaled Hosseini’nin ikinci romanı “Bin Muhteşem Güneş” kitabı da geçen yıl en çok satılan kitaplar listesinde, 210 bin 788 ile üçüncü sırada yer aldı.

Hollanda’da geçen yıl en çok satılan ikinci kitap ise 232 bin 732 adet ile Elizabeth Gilbert tarafından yazılan “Ye Dua Et Sev” oldu....

Kaynak: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/475642.asp

[ Görüş bildir ]

Yazmacı Mehmet Eyüboğlu vefat etti
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
Ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazma sanatçısı oğlu Mehmet Eyüboğlu (70), böbrek yetmezliği nedeniyle İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

İSTANBUL - Yazmacı Mehmet Eyüboğlu’nun cenazesi, yarın Altunizade’deki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Küçükyalı’daki aile mezarlığında toprağa verilecek.

İstanbul’da 1939 yılında doğan Mehmet Eyüboğlu, 1946 yılında Fındıklı Örnek İlkokulu’nda eğitimine başladı. 1952 yılında Fransız St. Joseph Lisesi’ne giren Eyüboğlu, Maya Galerisi’nde açılan “Yazma Sergisi”nin hazırlanışında çalıştı ve baskı ile ilk boyamalarını yaptı.

1957 yılında Kabataş Erkek Lisesi’de başlayan Eyüboğlu, 1960’ta mektupla tanıştığı Fransız, Kanadalı Hughette Bouffard ile evlenmek üzere önce Paris, oradan da Kanada’ya gitti. 1961 yılında evlenen Eyüboğlu, 1962 yılında da ABD’de New Jersey Fairleigh Dickinson Üniversitesinden burs kazanarak Kanada’dan bu ülkeye geçti.

Mehmet Ey...

Kaynak: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/475728.asp

[ Görüş bildir ]

Tolkien’in meçhul kitabı ilkbaharda basılacak
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
J.R.R. Tolkien’in, hakkında çok şey bilinmeyen, yazarlığının ilk dönemine ait bir kitabının ilkbaharda basılacağı bildirildi.

NEW YORK - Tolkien’in, “Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesini yazmadan önce kaleme aldığı “The Legend of Sigurd and Gudrun” (Sigurd ve Gudrun’un Efsanesi) adlı kitap, eski Norse mitolojisinde geçen epik öykülerin manzum tarzda kaleme alınmasıyla oluşmuş.

Houghton Mifflin Harcourt Yayınevi’nden mayıs ayında piyasaya çıkacak olan kitapta, Tolkien’in giriş yazısı ile oğlunun notları da yer alacak.

Kitabın 1920’li ve 1930’lu yıllarda, J.R.R. Tolkien Oxford Üniversitesi’nde ders verirken yazıldığı belirtildi. Tolkien, 1973 yılında ölmüştü....

Kaynak: http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/475865.asp

[ Görüş bildir ]

Şanlıurfa'da En Çok Kitap Okuyanlar Cumhuriyet Altını İle Ödüllendirildi
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan himayelerinde başlatılan "Işığımı Arıyorum, Okuyorum" kampanyası kapsamında il genelinde vatandaşlar ve kamu personeli arasında en çok kitap okuyanlar Şanlıurfa Valiliği tarafından kura çekimi sonucunda cumhuriyet altını ile ödüllendirildi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda 3 bin sayfanın üzerinde kitap okuyanların katılmaya hak kazandığı kura çekimine Şanlıurfa Vali Vekili Yıldıray Malğaç, İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, kamu çalışanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Kura çekimi öncesinde bir konuşma yapan Vali Vekili Yıldıray Malğaç, kitap okuyarak herkesin manevi anlamda ödülünü aldığını belirterek, "Bu kampanyanın amacı Şanlıurfa'da topyekûn bir ses vermek, "Şanlıurfa okuyor". Bunu kamuoyuna göstermek amacıyla burada toplanmış bulunmaktayız. Okuyan insanlar ödüllerini zaten kat kat alıyorlar. Okuyan ve okumayan insanlar arasında ciddi bir fark olduğunu görüyoruz. Bu işe gönül verip, özellikle vakit ayıran herkese örnek olma, bir ufuk çizme adına Şanlıurfa'nın temelind...

Kaynak: http://www.e-haberajansi.com/haberdetay.php?haber=12105

[ Görüş bildir ]

Saniyede dört aşk romanı satıyorlar
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
114 ülkede, 28 dilde aşk romanları yayınlayan, 2009 yılında 130 milyon kitap satarak saniyede dört kitap satma rekorunu kıran dünyanın önde gelen yayıncılarından Harlequin, uluslararası ağını genişletme projesi kapsamında 20’nci ofisini Türkiye’de açtı.

TÜM dünyada milyonlarca kadına romantizm, tutku ve aşk dolu kitaplarla ulaşan Harlequin Yayınları artık Türkiye’de. 2010 yılında uluslararası operasyonlarını artırmayı hedefleyen Harlequin, bu hedef doğrultusunda ilk durak olarak Türkiye’yi seçti.
Harlequin Yayınları’nın Türkiye lansmanı, yöneticilerin de katılımıyla Çırağan Palas Otel’de yapılan basın yemeğiyle gerçekleşti.
Kuruluşundan beri toplam 5,8 milyar kitap satan Harlequin’in sadece geçtiğimiz yıl, New York Times, USA Today ve Publishers Weekly gibi yayınların en çok satanlar listelerinde 176 kitabı bulunuyor.

Harlequin’in lisanslı ortağı olarak, 1998 yılından beri Türkiye’de Ekip A.Ş faaliyet gösteriyordu. Bu süreç içerisinde 8 Harlequin kitap serisi beşer aylık aralıklarla Türkiye ve Kıbrıs’ta satışa sunuld...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/13681643.asp?gid=233

[ Görüş bildir ]

El yapımı Radikal'in kitabı çıktı
Küme :Genel
04 Şubat 2010 Perşembe
Sanatçı Serkan Özkaya yaklaşık sekiz yıl önce başladığı, Bugün Tarihi Öneme Sahip Bir Gün Olabilirdi isimli projesini kitaplaştırdı. Kitap, Radikal'in ön ve arka sayfalarının tamamen elle kopyalanarak basılmasıyla gerçekleşmişti.

El yapımı gazete olarak da bilinen çalışma, ilk kez 21 Eylül 2003’te Radikal’in ön ve arka sayfalarının tamamen elle kopyalanarak basılmasıyla gerçekleşmişti. Özkaya daha sonra İsveç, Almanya ve Amerika’nın ünlü gazetelerini de ‘kopyalamıştı’.
Bugün Tarihi Öneme Sahip Bir Gün Olabilirdi’nin ABD’li kuruluş Artwithoutwalls tarafından yayımlanan kitabında, Özkaya’yla ilgili bir dizi makale ve söyleşi yer alıyor. Özkaya’nın sadece 600 adet basılan kitabı, kapalı bir konserve kutusu içerisinde satılıyor. Okuru, kutuyu açmak ve kitaba ulaşmakla konserve kutusunu hiç bozmadan saklamak arasında ikilemde bırakan bu iddialı tasarım Vahit Tuna’ya ait.

Nisanda ABD’de sergilenecek
Eleştirmen Lilly Wei’ın, “tarihin, yaratıcılığın ve özgünlüğün anlamını zenginleştiren bir ütopyacı, Ducham...

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=978471&CategoryID=82

[ Görüş bildir ]

Uluslararası Kahire kitap fuarı başlıyor
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
13 Şubat'ta başlayacak Kahire Uluslar arası Kitap Fuarı faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu yıl 42.si düzenlenen Kahire Uluslararası kitap fuarı, 13 Şubat 2010 tarihine kadar faaliyetlerine devam edecek. 31 yabancı ülke katıldığı fuara bu yıl Kazakistan, Polanya ve Danimarka ilk kez iştirak ediyor.


Mısır Kültür Bakanı Faruk Hüsni, Kahire kitap fuarının bu yılki şeref konuğunun Rusya olduğunu söyledi. Her yıl olduğu gibi bu yılda fuarda kültürel, sanatsal ve fikri konularda kültürel faaliyetler yapılıyor.

Yıllardan beri Medinet el Nasr'daki fuar alanında düzenlenen kitap fuarı önümüzdeki yıl başka bir yere taşınacak. Fuara Türkiye'den de katılan yayınevleri var. Geçen yıl fuarda Türkiye Kültür Bakanlığı da yer almıştı. Kültür Bakanlığı bu yıl farklı sebeplerden dolayı fuara katılmıyor. ...

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=104245

[ Görüş bildir ]

Bursa’nın Dirilişçi yazarı
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Mücahit Koca'nın Ebcedhan, Ermiş Sevinci, Alaturka Divan, Kılıç ve Kelebek adlı şiir kitapları okurun gönlüne işliyor.

Hikaye ve roman çalışması da bulunan Koca, Alaturka Divan'da Eyüp Peygamber, Sezai Karakoç, Süleyman Çelebi ve Necip Fazıl Kısakürek'i de unutmuyor.

Mücahit Koca'yla ilk tanışmamız kitabi olmuştu 2001 yılında.

O tarihte "Veysel Hoca'nın Tufan Öyküsü", "Güçlü Rüzgarlar Üzerine Yemin" adlarıyla iki hikâye yine "Ateşte Gül Dansı", "Şair Gözünün Gör Dediği" iki deneme kitabı hak etmediği bir baskı sorunuyla çıkmıştı.

Tabi kitaplar bana uzak durdu ben de kitaplara uzak durdum. Ruhu daraltan renkler beni okuma diyordu sanki. Sonra Mücahit Koca'nın eşi Koca'nın bütün kitaplarını hediye etti. Onlar da okul dolabında sessizce yerini aldı.

Bu yaklaşımımı Yasin Doğru kırdı sağolsun. Onunla konuşmalarımızda bir kitaba yaklaşım tarzının ne olduğu üzerine epey durduk. Mücahit Koca bir şekliyle konuşmalara dahil oluyordu. Daha sonra dağ üzerine konuşmalarımızda Mustafa Kara Hoca da Koca'nın dağ sevdasından bahsetti. Kaynak: http://www.timeturk.com/Bursa%E2%80%99n%C4%B1n-Dirili%C5%9F%C3%A7i-yazar%C4%B1_111293-haberi.html
[ Görüş bildir ]

Aklınıza gelen tuhaf soruların yanıtı var
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
“Fırtınalı Havada Duş Alma” adlı kitapta, “Saç kesildikçe daha mı gürleşir? Doğum günlerinde kalp krizi geçirme riski daha mı yüksek? Kahvaltı yapmak hayat mı kurtarır? Esnemek bulaşıcı mıdır?” gibi tuhaf soruların yanıtı var

Esnemek bulaşıcı mıdır? Alkol beyin hücrelerini öldürür mü? Büyüdükçe göz rengi değişir mi? Çikolata afrodizyak mıdır? Kel erkekler cinsel yönden daha mı güçlüdür? Yeşil çay kilo verdirir mi? Grip aşısı işe yarar mı? Erkekler kadınların orgazm taklidi yaptığını nasıl anlayabilir? Havuç yemek görme yeteneğinizi geliştirir mi? Bu ve buna benzer pek çok sorunun cevabı bir kitapta toplandı.

İlginç sorulara ilginç yanıtlar
New York Times’ın “Really? - Gerçekten mi?” köşesinin yazarı Anahad O’Connor, tüm bu soruları ve daha fazlasını, “Fırtınalı Havada Duş Alma” adlı kitabında yanıtlıyor. Maya Kitap tarafından Türkçeye çevrilen kitap, gündelik hayatımıza dair ilginç sorulara açıklık getiriyor. Yazar O’Connor, “Gerçekten mi?” adlı köşesinde uzun zamandır bu soruların cevaplarını uzman g...

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/akliniza-gelen-tuhaf-sorularin-yaniti-var/yasam/haberdetayarsiv/02.02.2010/1193758/default.htm

[ Görüş bildir ]

İLETİŞİM ÜZERİNE BİR ROMAN: KONUŞMAK YOK
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Okul eğitiminde iletişim, haklar ve özgürlükler üzerine yenilikçi bir roman, "Konuşmak Yok" kitapçılarda...


Okul eğitiminde iletişim, haklar ve özgürlükler üzerine yenilikçi bir roman Çocukların çok sevdiği “Bunun Adı Findel” ve “Karne Oyunu” gibi, okul yaşamını konu alan romanların yazarı Andrew Clements, zekice kurguladığı yeni kitabı “Konuşmak Yok” da okurunu, iletişim, haklar ve özgürlükler üzerine düsündürüyor. İlköğretim yıllarında sessiz kalabilmenin, birbirini ve kendi iç sesini dinleyebilmenin önemine dikkat çeken bu ilginç kitap, öğrencilerin oynadıkları bir oyunla öğretmenlerini, ailelerini, dolayısıyla ait oldukları toplumsal halkayı nasıl etkilediklerini gösteren yenilikçi bir roman. Yazarın dilimize çevrilen bu üçüncü kitabı, çocukları gülümsetecek, yetişkin okurları ise epeyce düşündürecek... Kitap; okul yaşamı, sözcükler, öğretmen-öğrenci iletişimi, yaratıcılık, dayanışma, kızlar-oğlanlar, arkadaşlık ve iddialaşmak temalarını işliyor.

“Okulda hiç konuşmadan bütün bir gün geçirmek! Vay canına, müthiş bir deney...

Kaynak: http://www.medyatava.net/haber.asp?id=61827

[ Görüş bildir ]

İsrail'in 'kültür katliamı': Binlerce kitap yok edildi İsrail devletinin kurulduğu yıllarda Filistin kültürünü anlatan binlerce Arapça kitap yok edilmiş
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
İsrail'in Ben-Gurion Üniversitesi'nde doktora yapan bir araştırmacı, İsrail devletinin ilk yıllarında binlerce Arapça kitabın imha edildiğini ortaya çıkardı.

İsrail'in yağmalayıp yok ettiği binlerce kitabın izini süren araştırmacı, yeni kurulan İsrail devletinin "ülke yahudileştirme ve Filistinliler'i kendi kültürlerinden koparmak projesi" çerçevesinde Filistin kitaplarını tahrip ettiğini belirtti.

El-Cezire internet sitesinde yayımlanan röportajda, uzun bir araştırma süreci sonucu ulaştığı bilgileri aktaran doktora öğrencisi araştırmacı, İsrailli yetkililerin Kudüs, Yafa, Hayfa, Safed ve diğer şehirlerde Filistinliler'in ev ve işyerlerini basarak on binlerce kitabı topladığını, bunlardan yaklaşık yarısının "güvenlik tehdidi" oluşturduğu gerekçesiyle yok ettiğini anlattı.

Ordu arşivlerine göre, İsrail askerleri "Nakba" sırasında evlerini terkeden Filistinliler'in kitaplarını da talan etti.

Araştırmacı'nın ulaştığı belgelere göre, İsrail 1958 yılında 27 bin Filistin kültürüne ait kitabı, "faydasız olduğu ya da tehdit oluşturduğu"...

Kaynak: http://www.dunyabulteni.net/news_detail.php?id=103781

[ Görüş bildir ]

SAYIM ÇINAR'IN MEDYATAVA RÖPORTAJLARI KİTAP OLDU
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Medyatava'da yaklaşık 1,5 yıldır medya röportajları yapan Sayım Çınar, 6 Şubat'ta raflardaki yerini alacak kitabının heyecanını yaşıyor. İsmail Küçükkaya'dan Nuray Mert'e, Ahmet Hakan'dan Yılmaz Özdil'e, 100'ü aşkın gazeteciyle yaptığı röportajlardan (şimdilik) 47'sini "Sayım'ın Konuşan Bavulu"nda toplayan Sayım Çınar, Akşam gazetesinden Ahu Şentürk'e kitabını ve medyaya bakışını anlattı.
Medyada kolay dostluk kuramıyorsunuz

Elinde bavulu, yıllarca gezdi. Bab-ı Ali'den plazalara gazetecileri ziyaret etti, onlara kitaplar sattı. Kitap üzerinden kurulan ilişkiler dostluklara, dostluklar içten söyleşilere dönüştü. Sayım Çınar, 6 Şubat'ta raflardaki yerini alacak kitabının heyecanını yaşıyor.

Sayım'ın Bavulu'nda, her biri birbirinden farklı eğilimlere ve dünya görüşüne sahip, medyaya yön veren 47 isim bir araya geldi. İsmail Küçükkaya'dan Nuray Mert'e, Ahmet Hakan'dan Yılmaz Özdil'e, usta gazeteciler bilinmeyen yönlerini Sayım Çınar için anlattı. Çınar'ın medya dünyasından insan manzaraları sunduğu 'Sayım'ın Konuşan Bavulu' sektörü yakından tanımak isteyen...

Kaynak: http://www.medyatava.net/haber.asp?id=61760

[ Görüş bildir ]

iPad, e-kitapta Kindle'ın tekelini kırdı
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba

Apple'ın yeni ürünü iPad, e-kitap satış kanalı Amazon'un tekelini kırdı. 5 büyük yayıncı, fiyatın yüksek olmasına rağmen Apple'ın iBookstore'u ile anlaştı. Oyuna sene sonunda Google da girecek. Yayınevleri dijital kitaplarının fiyatını artık kendileri belirleme şansına sahip.

USB çıkışı olmadığı için "işlevsiz" denen, ismindeki "pad" kelimesi nedeniyle YouTube'da alay konusu olan tablet bilgisayar iPad, lansmanının üzerinden bir hafta geçmeden yayıncılık sektöründe taşları yerinden oynattı. 2008'de 323 milyon dolar büyüklüğü olan ve 2013'te en az 9 milyar dolara ulaşması beklenen e-kitap pazarında yayıncı şirketlerin pazarlık gücü arttı, etiket fiyatı savaşları resmen başladı. Elektronik kitapta yaklaşık 1 milyon adet olan satışların 5 yıl içinde 29 milyon adete ulaşacağı beklentisi de savaşın bir diğer gerekçesi gibi görünüyor. Teknoloji devi Apple'ın geçen hafta tanıttığı iPad, internet üzerinden satış yapan Amazon'un e-kitap okuyucusu Kindle'ın tekelini kırdı. Yıllardır online satış sitesi Amazon.com'un Kindle ürünü ile uyumlu olarak çalışan 6 büyük...

Kaynak: http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=136286

[ Görüş bildir ]

Obama, İngiliz aşçı ve Türk kocasını ünlü yaptı
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
ABD’nin First Lady’si Michelle Obama’nın çok beğenip Beyaz Saray için sipariş ettiği kolay ve sağlıklı beslenme kitabının İngiliz yazarı Sally Bee ile kocası Doğan Halil’in trajik hayat hikayeleri İngiliz basınına yansıdı.

İNGİLİZ basınına göre, 2004 yılında 36 yaşındayken bir hafta içinde üç ağır kalp krizi geçiren Sally Bee’nin durumu o kadar kötüydü ki, TV kameramanlığı yapan eşi Doğan, ona bir veda konuşması yaptı. Bee, o acı günleri şöyle hatırlıyor: “Doğan hastaneye geldi. Ona çok az bir zamanım kaldığını söyledim. Beni çok sevdiğini söyledi. Doğan’ın sevgisi bana güç verdi. Sonunda kurtuldum.”
İyileştikten sonra, kendini kolay ve sağlıklı beslenmeye adayan Bee, bu amaçla “Gizli malzeme” adlı bir aşçılık kitabı kaleme aldı. Bu kitapla birlikte Bee’nin talihi de olumlu yönde değişti. Kitap ile bilgi, internet aracılığıyla Beyaz Saray’a kadar gitti. Michelle Obama, Bee’nin kitabını sipariş etti.
First Lady Obama’nın ilgi duyduğu kitap, ABD basınına konu olunca, kitap en çok satanlar listesine gir...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/13668918.asp?top=1

[ Görüş bildir ]

Ve aşkını itiraf etti
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Orhan Pamuk, kendisinden 19 yaş küçük Hindistanlı yazar Kiran Desai ile aşk yaşadığını açıkladı. Desai, Pamuk’un ders verdiği Columbia Üniversitesi’nde öğrenciydi

NOBEL ödüllü yazar Orhan Pamuk uzun bir süredir aralarında aşk dedikoduları çıkan Hintli yazar Kiran Desai ile ilişkisini doğruladı. Son romanı Masumiyet Müzesi’nin tanıtımı için Hindistan’a giden Pamuk burada yaptığı söyleşide “Desai benim kız arkadaşım. Bu artık bir sır değil. Çok güzel, çok zeki bir insan ve harika bir yazar. Hindistan onunla gurur duymalı...” dedi.

57 yaşındaki Pamuk, kendisinden 19 yaş küçük kız arkadaşıyla birlikte Goa kentine gideceğini de belirterek, “Burada yeni kitabımın çalışmalarını yürüteceğim. Desai de son kitabının son düzenlemelerini yapacak. Birbirimize yardım ediyoruz. Kiran kitabımın yazımına ve İngilizce’ye tercüme edilmesine büyük katkı sağladı” diye konuştu. Pamuk’un yeni kitabı İstanbul’da özelleştirme mağduru olan bir işportacının hikayesini anlatacak. Ünlü yazar, basın toplantısı sırasında Masumiyet Müzesi’yle...

Kaynak: http://haber.gazetevatan.com/haberdetay.asp?detay=Ve_askini_itiraf_etti&tarih=01.02.2010&Newsid=284850&Categoryid=1

[ Görüş bildir ]

Ali Fuat Cebesoy Anısına Kitap Yayınlandı
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu, Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olan Ali Fuat Cebesoy'un anısını yaşatmak için 30 akademisyenin çeşitli konularda yazılarının yer aldığı bir kitap yayınladı.
SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Türk milli tarihinde hem askeri hem de sivil kişiliği ile vazgeçilmez bir yeri bulunan Orgeneral Ali Fuat Cebesoy'un isminin yaşatılması ve yeni nesiller tarafından bilinip tanınması adına bu eserin ortaya çıktığını söyledi.

Durman, kitaba katkısı olan yazarlara ve Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksek Okulu'na teşekkür etti. ...

Kaynak: http://www.kanal54.com.tr/default.asp?page=hbrdty&hid=9567

[ Görüş bildir ]

Karaman'da Liseler Arası Yarışma .!
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 46.sı kutlanılacak olan Kütüphaneler Haftası kapsamına "Liseler Arası Kitap Sevgisi ve Kütüphane" konulu resim ve kompozisyon yarışması düzenleneceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada;
"Öğrencilerin kütüphaneleri tanıması,önemini kavraması ve kütüphanelerden etkin bir şekilde faydalanma alışkanlığının kazandırılması amacıyla; bu yıl 46.kutlanacak olan Kütüphaneler Haftası nedeniyle liseler arası ‘'Kitap Sevgisi ve Kütüphane' konulu kompozisyon yarışması,İlköğretim okulları arasında ‘'Kitap Sevgisi ve Kütüphane'konulu resim yarışması düzenlenecektir.

Katılım koşullarında konusu; ‘'Kitap Sevgisi ve Kütüphane ‘' olan kompozisyon yarışması için ,okunaklı bir yazıyla tükenmez kalem veya dolma kalem kullanılarak çizgisiz dosya kağıdına ve iki sayfayı geçmeyecek şekilde düzenlenecektir. Son katılma tarihi, eserler en geç 19 Mart 2010 tarihinde, saat 17.00'ye kadar Karamanoğlu Mehmet Bey İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğüne ulaştırılması gerekmektedir."denildi.

KARAMANOĞLU MEHMET BEY İL HALK KÜTÜPHANESİ MÜ...

Kaynak: http://www.e-karaman.com/haberler/karamanda-liseler-arasi-yarisma--3010.html

[ Görüş bildir ]

Yasaklı kitaplar!
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Türkiye´de 2000-2005 yılları arasında 284 kitap hakkında toplatma kararı verildi. Bu kitapların 47´sinin yasağı kalkarken, 237´sinin yasağı halen sürüyor. İşte Türkiye ve dünyadaki yasaklı kitaplar...

NAZIM HİKMET ŞİİRLERİ

6 Mayıs 1931 günü Nâzım Hikmet, yazdığı ilk beş şiir kitabında (835 Satır (1929), Jokond ile Sİ-YA-U (1929), Varan 3 (1930), 1+1=1 (1930), Sesini Kaybeden Şehir (1931) ‘bir zümrenin başka zümreler üzerinde hâkimiyetini temin etmek gayesiyle halkı suça teşvik ettiği’ iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.

RIFAT ILGAZ - SINIF

Rıfat Ilgaz 1940’lı yıllar için oldukça anlamlı olarak görülen ”Sınıf” sözcüğünü kitabının adı olarak seçince hakim karşısına çıkmak zorunda kaldı.1944 yılının Ocak ayında yayımlanan Ilgaz’ın ikinci şiir kitabı “Sınıf”ın kapak rengi de kırmızı olunca, kitap yasaklanmaktan kurtulamaz ve yazarı 6 aya mahkum edildi.

SABAHATTİN ALİ - SIRÇA KÖŞK

Aşk hikayeleriyle başladığı öykü serüveni, yaşadığı fırtınalı hayat ve kıstırılmışlıkla git gide sertleşmiş, ideolojikleşmiş, sonunda h...

Kaynak: http://www.timeturk.com/Yasakl%C4%B1-kitaplar_111477-haberi.html

[ Görüş bildir ]

Dersim katliamı ile ilgili yeni bir kitap
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
İSTANBUL - İletişim Yayınları yayınladığı Dersim Raporu adlı kitapla, önemli bir kaynağı okurla paylaştı. Kitapta, karanlıkta bırakılmak istenen Dersim katliamına ışık tutuyor.

Kitabın hikayesi de ilginç, Dersim Raporu kitabını yayına hazırlayan İzzedin Çalışar’ın dedesinin kitaplığından çıkmış bir kitap. Çalışlar’ın dedesi Kurtuluş Savaşı komutanları arasında yer alan Orgeneral İzzetin Çalışar’dır. Kitabı yayına hazırlayan Çalışar, kitabın önsözünde kitapla ilgili bilgi vermiş. Yazarı ve yayım tarihi tam olarak bilinmeyen ancak “gizli”, “kişiye özel” ve “kayıt altında” sadece 100 adet basıldığını kitabın kapağından belirtildiğini söylüyor Çalışarlar.

Dedesinin 2. Ordu Kumandanı olduğundan, bir nüshasının da dedesini verildiğini söyleyen Çalışlar, kitabın 1933’ün son çeyreği ya da 1934’ün ilk aylarında yayınladığını ifade ediyor. 1972’de Genelkurmay Harp Tarihi Başkanlığı tarafından yayımlanan “Türkiye Cumhuriyetinde Ayaklanmalar” kitabın benzer içerikte olduğunu ve Dersim kitabının bu çalışmayı da ...

Kaynak: http://news.google.com/news/search?pz=1&cf=all&ned=tr_tr&hl=tr&q=kitap&cf=all&start=10

[ Görüş bildir ]

Silvan'da En Çok Kitap Okuyan Öğrenci Bisikletle Ödüllendirildi - Diyarbakır
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Yatlı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencileri arasında başlatılan ve en çok kitap okuyan öğrenciye bisiklet hediye edilen proje sonucunda bir öğrenci bisikletine kavuştu.

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Yatlı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) öğrencileri arasında başlatılan ve en çok kitap okuyan öğrenciye bisiklet hediye edilen proje sonucunda bir öğrenci bisikletine kavuştu.

Silvan YİBO Müdürü Mustafa Çelik en çok kitap okuyan öğrencilerin belirlenerek ödüllendirilmesi kampanyası çerçevesinde hafta içi her gün dersten önce 20 dakika süresince öğretmen, öğrenci ve okul personelinin kitap okuduğunu belirtti. Çelik, 'Bu okumalar sonucunda en fazla sayfa kitap okuyan öğrenciye her dönem birer bisiklet hediye edilecektir. 2010 yılında okulda yapılan törenle 2009-2010 eğitim ve öğretim yılı birinci dönemde en çok kitap okuyan 8/B sınıfından Fuat Varlık isimli öğrencimize bisiklet hediye ettik' dedi. ...

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/silvanda-en-cok-kitap-okuyan-ogrenci-bisikletle-odullendirildi-diyarbakir--767044.html

[ Görüş bildir ]

"Ölümü koklayan kedi"nin kitabı çıktı!
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
ABD'de bir bakımevinde hastaların ölmek üzere olduklarını algılayabilen Oscar isimli kedinin bildiği vaka sayısı 50'ye yükseldi. Oscar'ın tahminleri sonunda bir kitap haline getirildi.

Metin Güneş / CNN TÜRK / Londra) -- İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin haberine göre ABD’deki Brown Üniversitesi’nde yaşlılık hastalıkları uzmanı olan doçent doktor David Dosa, Oscar adlı kedinin son beş yıl içerisinde çok nadiren yanıldığını belirtti.

Dr. Dosa, Oscar’ın hangi hastanın öleceğini çoğu zaman bakım evinde görev yapan sağlık personelinden daha iyi tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.

Beş yaşında olan ve genel olarak sokulgan olmayan kedi, Rhode Island’da aşırı bunama hastalarının yattığı bir bakım evine yavruyken gelmiş.

Dr. Dosa, Oscar’ın bu yeteneiğini ilk kez 2007 yılında “New England Journal of Medicine” adlı tıp dergisinde yayımladı.

O zamandan bu yana kedinin önceden hissettiği yakınlaşan ölüm vakası sayısı iki katına çıktı ve yaşlılık hastalıkları uzmanları bunun bir rastlantı olmadığına ikna oldu.

Tekir ...

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2010/yasam/diger/02/02/olumu.koklayan.kedinin.kitabi.cikti/561999.0/

[ Görüş bildir ]

Necip Fazıl'ın yeni kitapları çıktı
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Büyük Doğu dergilerinde yayınlanmış yazıları 4 kitapta derlendi
Sessiz ve derinden yürüyen bir yayın politikası içinde, 1983 yılından bugüne Necip Fazıl Kısakürek’in bütün eserlerinin yayımını sürdüren Büyük Doğu Yayınları, bundan bir süre önce çıkardığı 4 yeni kitap ile bir defa daha dikkatlerimizin Üstad ve O’nun sosyal-siyasi mücadelesi üzerinde yoğunlaşmasını temin etti.

Necip Fazıl’ın belli başlıklar altında Büyük Doğu dergilerinde yayınladığı yazılarından derlenmiş olan bu eserler şöyle:

1- Vesikalar Konuşuyor
2- Büyük Doğu Cemiyeti
3- Bediüzzaman Said Nursi
4- Nasreddin Hoca

Vesikalar Konuşuyor: Bu kitaptaki, her biri bir vesikaya bağlı yazılar, Türk cemiyetinin sahip olduğu bütün kıymetlerin ve maddi-manevi değerlerinin Cumhuriyet tarihi boyunca belli zümre ve şahıslar tarafından nasıl istismar edildiğini, sistemli ve planlı biçimde nasıl çiğnendiğini gösterici mahiyette ifşa ve teşhisler içeriyor.

Örneğin Lozan antlaşması ile elde edilen istiklalin, ne pahaya emperyalistlere kabul ettirildiğini, olayları fikri bir tem...

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=204605&cat=190&dt=2010/02/02

[ Görüş bildir ]

Şanlıurfa’ya İzmir’den kitap yardımı…
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
İzmir Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan bir anlamlı anmalık da Şanlıurfa Hilvan İlköğretim Okulu öğrencilerinden aldı.

Okullarında yapılan kütüphaneye büyük destek veren Başkan Tartan, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlere her zaman katkı sağlayacaklarını söyledi.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan ve çevredeki 55 köyden gelen 850 öğrencinin eğitim gördüğü Hilvan İlköğretim Okulu’nun kütüphane çağrısına duyarsız kalmayan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, kısa sürede toplanan kitapları maddi sıkıntılar içinde eğitim veren okula armağan etti.

Kapsamlı bir kütüphane kurulan okulda öğrencilerin okuma alışkanlığı gelişti. Başkan Tartan’ın eğitime büyük katkı sağladığını belirten Hilvan İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Özgür Çoban, üzerinde Balıklıgöl işlemeli bakır tepsi armağan etti. Kütüphaneye en büyük desteğin Konak Belediyesi’nden geldiğini belirten Çoban, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan’a teşekkür etti. ...

Kaynak: http://www.urfahaber.net/news.php?id=18059

[ Görüş bildir ]

Önce kitap, sonra eğlence
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Park Bornova Outlet Center’de geleneksel hale gelen Sömestr Şenliği devam ediyor.

23 Ocak’ta başlayıp, 7 Şubat’ta bitecek şenliklerde en büyük ilgiyi puzzle görüyor. İzmirli çocuklar, en keyifli tatili geçirmenin tadını çıkarıyorlar. Şenliğe katılan çocuklar, karnelerini gösterip kitap hediyelerini aldıktan sonra kendilerini eğlencenin ortasında buluyorlar. Küçükler palyaço ve kuklalarla eğlenirken, daha büyükler puzzle ile dikkatlerini ölçmeyi daha eğlenceli buluyorlar.

Köy kütüphanesi standı ilgi gördü
Ege Park Alışveriş Merkezi’nde Köy Çocukları Kütüphaneleri Oluşturma, Kültür-Sanat ve Dayanışma Derneği’nin açtığı, bağış kitap kabul edilen stant ilgi gördü. Dernek Başkanı Mesut Tim, 2006’da Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’ni kurarak, okuma bilincine katkıda bulunduklarını söyledi. Tim, kitapları toplayarak bu güne kadar köy çocukları için 9 kütüphane kurduklarına dikkat çekti.

Agora’da Eğlence Merkezi büyüdü
Agora Alışveriş Merkezi’ni ziyaret eden çocuklar ve ebeveynleri büyüyen Eğlence Parkı ve muhteşem sömestr ...

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/once-kitap-sonra-eglence/ege/haberdetayarsiv/02.02.2010/1194113/default.htm

[ Görüş bildir ]

Beyaz Dizi kitapları yeniden Türkiye'de
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
Harlequin Yayınları, uluslararası ağını genişletme çalışmaları kapsamında 20. ofisini Türkiye'de açtı. "Beyaz Dizi" başlıklı aşk romanlarıyla dikkat çeken yayınevi bir dönem Türkiye'de fırtınalar estirmişti.

Çırağan Sarayı'nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Harlequin Yayınları Türkiye Sorumlusu Arda Gedik, Ekip A.Ş. olarak 1998 yılından beri Harlequin'in lisanslı ortaklığında Türkiye'de faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Gedik, 12 yıldır gazete bayilerinde kitapların dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirterek, "Rakamsal olarak geldiğimiz nokta, gelmemiz gereken noktanın altında. Burada Türk okuyucusunun kitapları gazete bayisinden değil, kitap evinden alma alışkanlığının getirdiği sıkıntıyı çekiyoruz" dedi.

Ortaklık sayesinde Harlequin'in tecrübelerinden faydalanacaklarını ifade eden Gedik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki dönemde, evinde evladına ana, kocasına eş olan kadınlar, bu yayınlardan daha fazla yararlanma imkanı bulacak. Dünyada her ay 11 milyon kadın bu kitapları okuyor. Bu yıllardan beri böyle. Bizim hedefimizi de yı...

Kaynak: http://www.cnnturk.com/2010/kultur.sanat/kitap/02/02/beyaz.dizi.kitaplari.yeniden.turkiyede/562053.0/

[ Görüş bildir ]

Sıradışı markalar kitap oldu
Küme :Genel
03 Şubat 2010 Çarşamba
ANKARA - Esin Işık - Markalarının farklı olmasını isteyenler, akla gelmedik ifade ve isimlere başvuruyor. "Tasmalı Konak", Obama, Roberto Carlos, 'hain köfte', 'nasıl ettin hoca', 'kelle koltukta', 'Pilipis' gibi pek çok ilginç marka için patent başvurusu yapıldı.

Türk Patent Enstitüsü'nün (TPE) yayımladığı yaklaşık 400 bin marka başvurusu arasından seçilen ilginç markalar, Grup Ofis Marka ve Patent Enstitüsü tarafından, 'Sıradışı Markalar' adlı kitapta toplandı.

Bunlar arasında, cenaze hizmetleri için 'eşim nerde', tıbbi amaçlı olmayan röntgen cihazları için 'Cem Yılmaz', mühendislik hizmetleri için 'kelle koltukta', parasal ve sigorta hizmetleri için 'ben keriz değilim', ilaçlar için 'gaddar', aydınlatma cihazları için de 'Pilipis' marka isimleri göze çarpıyor.

BYE BYE BUSH

Marka bulmanın giderek zorlaştığı günümüzde ulusal ve uluslararası siyasetin önde gelen isimleri ve hatta söylemlerinin de marka olarak tercih edildikleri görülüyor.

Bu tür marka başvurularında ağırlık olarak ABD başkanlarının isimleri kullanılsa da aralarında başka siyasilerde b...

Kaynak: http://www.acikgazete.com/turkiye/2010/02/03/siradisi-markalar-kitap-oldu.htm?aid=33488

[ Görüş bildir ]

Cüneyt Ülsever'den yeni kitap: İtirafçı
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
Hürriyet yazarı Cüneyt Ülsever'in 5. romanı "İtirafçı" kitapçılarda. Ülsever, ustalıkla kurguladığı bu son romanında günümüz Türkiye'sinin siyasal portresini bu kez bir “militan”ın evreninden yola çıkarak betimliyor.Hisarüstü Cinayetleri, Hacı ve Topal Devrimci Cinayeti adlı romanlarıyla Türkiye'de hatırı sayılır bir okur kitlesi edinen usta gazeteci Cüneyt Ülsever, İtirafçı ile bir kez daha Türkiye'de "iyi polisiye" yazılabileceğini kanıtlıyor. Romanın kurgusundaki şaşırtıcı manevralar, Ülsever'in gazeteciliğinden gelen incelikli siyasi çözümlemeler ve bütün kimyasıyla aşkın doğası, okuru merak dolu bir sona hazırlıyor.

Cüneyt Ülsever'in ustalıkla kurguladığı romanı İtirafçı, günümüz Türkiye'sinin siyasal portresini bu kez bir “militan”ın evreninden yola çıkarak betimliyor. Otuz iki yaşındaki Kod Adı: Keko, Çığlık Taşlıdağ'ın bir eylem planıyla yıllar sonra İstanbul'a gelişiyle biçimlenen olaylar bir yandan polisiyeye doğru evrilen detaylarla zenginleşirken, diğer yandan felsefi ve matematiksel sıçramalarla bir özkimlik sorgulam...

Kaynak: http://www.medyakafe.com/cuneyt-ulseverden-yeni-kitap-itirafci-22161h.htm

[ Görüş bildir ]

Kitap toplama projesi
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
Bilecik'te kitap toplama projesi

Bilecik'in Bozüyük ilçesinde, Bekir Aral İlköğretim Okulu öğrencileri evlerinde bulunan okunmuş kitapları değerlendirmek maksadıyla “kitap toplama projesi” başlattı.

Öğrencilerin ellerinde bulunan ve tozlu raflara kaldırdıkları hikaye, roman gibi çeşitli okunmuş kitaplar yeniden değerlendirildi. Kitap toplama projesine okul idaresi ve öğretmenlerin de destek vermesiyle yaklaşık 500’e yakın kitap toplanarak, okul kütüphanesine hediye edildi.

Projenin hedefine ulaştığını belirten Okul Müdürü Esen Ali Gürcan, okumanın, doğduğu andan itibaren birçok eğitim süreci geçiren insan için en kolay ve en etkili öğrenme olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz 'okumak istiyoruz' dedi. Biz de 'Okuyanlar iki misli daha iyi görür' dedik ve bu kitap toplama projesini başlattık. Mevcut kütüphanemizi güncel ve zengin hale getirdik” dedi.

Projeden memnun olduklarını dile getiren öğrenciler ise, “Okulun bilgi deposu zenginleştirildi, küçük büyük herkes çeşitli kitapları okuma şansını yakaladı. Başlatılan bu güzel projede em...

Kaynak: http://www.beyazgazete.com/bilecik-te-kitap-toplama-projesi.html

[ Görüş bildir ]

Sinop'ta Kitap Okuma Yarışması
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
Sinop'ta Kitap Okuma Yarışması Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Öğrencilerimiz Okuyor' adı altında kitap okuma yarışması düzenledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Akova yaptığı açıklamada, "Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Türk Millî Eğitimi'nin genel amaçları doğrultusunda Sinop merkez ve ilçelerindeki ilköğretim okulları 6, 7 ve 8'inci sınıflar ile ortaöğretim kurumlarının 9, 10, 11 ve 12'nci sınıflarında okuyan öğrenciler arasında kitap okuma yarışması düzenledik.

Bu yarışma ile öğrencilerin dikkatlerini kitaba çekmeyi, kitap okumaya olan ilgiyi artırmayı, kendine güven duygusunu geliştirmeyi ve okulunu temsil etme bilincini kazandırmayı amaçladık." dedi.

Akova'nın verdiği bilgiye göre yarışmada okunacak kitapların seçimi Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği "100 Temel Eser" içerisinden yapıldı. İlköğretim kurumlarında öğrenciler 10 kitap lise ve dengi okullarda 15 kitap okuyarak yarışmaya katılacak.

İl genelinde 3000'e yakın öğrencinin elemelerden geçerek mayıs ayı içersinde il merkezi ve ilçelerden gelen 500 öğrenci ile il finali yapıla...

Kaynak: http://haber50.com/246198_Sinop-ta-Kitap-Okuma-Yarismasi-.html

[ Görüş bildir ]

Okul Koridorları Kitap Kokuyor
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
Mersin Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi'nde öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi kapsamında okulun en işlek koridorlarına kitap rafları yerleştirildi.

MERSİN (İHA) - Mersin Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi'nde öğrencilerin kitap okuma alışkanlıklarının geliştirilmesi kapsamında okulun en işlek koridorlarına kitap rafları yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde hayata geçirilen, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da ortaklaşa yürütülen; 'Türkiye Okuyor Kampanyası' ile ilgili olarak başlatılan çalışmalar Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de sürdürülüyor. Mersin Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi'nde artan öğrenci sayısı nedeniyle sınıfa dönüştürülen kütüphanenin, artık okulun en işlek koridorlarında farklı bir konseptle faaliyet göstereceği açıklandı. Bu noktada da öğrencilerin kitap okuma alışkanlığının geliştirilmesi ve bilgiye en rahat şekilde ulaşabilmeleri amacıyla özel olarak hazırlanan projeyle birlikte A Blok 1. Kat Koridoru'nda düzenlemelerde bulunulduğu bildirildi.

Buna göre koridor ahşa...

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/okul-koridorlari-kitap-kokuyor-mersin--760513.html

[ Görüş bildir ]

İzmir'de korsan kitap operasyonu
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
İzmir'de, çanta ile korsan ve bandrolsüz kitap sattığından dolayı bir kişi yakalandı.


İZMİR (İHA) - Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, S.K. isimli şahsın korsan ve bandrolsüz kitap sattığı ihbarını alınca şahsı takibe aldı. S.K. bir süre sonra yakalanırken, çantası ve ikametgahında Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan arama kararı ile arama yapıldı. Aramada S.K.'nın çantasından 33 adet korsan ve bandrolsüz kitap, ikametgahında yapılan aramada 260 adet şüpheli bandrollü kitap, 865 adet korsan ve bandrolsüz kitap olmak üzere toplam bin 158 adet kitap, 700 adet VFD serisi yapıştırılmamış bandrol ve satış yaptığı kişilerle ilgili 12 adet sipariş listesi tespit edilerek muhafaza altına alındı.

S.K. isimli şahıs hakkında gerekli yasal işlem yapıldı.
...

Kaynak: http://haber.mynet.com/detay/yasam/izmirde-korsan-kitap-operasyonu/491071

[ Görüş bildir ]

Ders Kitapları Bedava Fakat...
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
Bir onuncu sınıf öğrencisinin ders kitaplarına vereceği para 31 lira idi. Ancak yayınevleri, Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği kitaplardan sadece birini 29 liraya satıyor!

Sömestirin yaklaştığı şu günlerde velilerden yoğun şikayetler geliyor. Dar ve orta gelirliler okullarda tavsiye edilen '100 Temel Eser'in fahiş fiyatla satıldığından yakınıyor. Hatta onlara sorarsanız okul kitaplarının ücretsiz dağıtmanın bir manası yok, almakla mecbur tutuldukları incecik romanlar sınırlı bütçelerini alt üstü etmeye yetiyor.

Sahaflar Derneği Başkanı Adil Sarmusak'ın kapısını çalıyor ve bir dokunup, bin ah işitiyoruz. O da aynı şeyden dertli. “Biliyor musunuz” diyor, “Sahaflar Çarşısında devlet kitapları satan tek bayii bendim. Devletimizin ders kitaplarını bedava dağıtması en çok bana zarar verdi. Buna rağmen kararı yerinde buluyor ve takdir ediyorum. Zira bu tatbikat birçok ülkede icra ediliyor. Milli Eğitim Bakanlı'ğının kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için yayınladığı '100 Temel Eser Genelgesi'ni de alkışlanacak bir faaliyet olarak görüyorum. Ancaaak?...

- ...

Kaynak: http://www.stratejikboyut.com/haber/ders-kitaplari-bedava-fakat...--30667.html

[ Görüş bildir ]

İstanbullu Rum Nick Adjemoğlu'nun 500 yıllık haritaları kitap oldu
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
İstanbul'un 1422 tarihli bilinen ilk haritasıyla başlayan ve 500 yıllık haritalarını bir araya getiren "1422-1922 İstanbul Haritaları" adlı kitap okurla buluştu.
İSTANBUL -Tarihi yolculuğu 8500 yıl önce başlayan, Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluğuna ev sahipliği yapan, bu yıl da "Avrupa Kültür Başkenti" unvanıyla taçlanan İstanbul'un 1422 tarihli bilinen ilk haritasıyla başlayan ve 500 yıllık haritalarını bir araya getiren "1422-1922 İstanbul Haritaları" adlı kitap okurla buluştu.
Sanat tarihçisi Dr. Ayşe Yetişkin Kubilay, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın danışmanlığında Ağaoğlu Şirketler Grubunun desteğiyle hazırladığı ve Denizler Kitabevi tarafından basılan "İstanbul Haritaları 1422-1922" adlı kitap hakkında bilgi verdi.
Kubilay, kitapta, Yunanistan'da yaşayan İstanbullu Nick Adjemoğlu'nun 580 haritası arasından seçilen 100 haritanın yer aldığını belirterek, kitabın, İstanbul kent tarihi veya İstanbul haritaları tarihini değil, "haritalardaki İstanbul"u anlattığını söyledi.
İstanbul üzerine bilinen ilk ha...

Kaynak: http://www.turkiyeturizm.com/news_detail.php?id=25322

[ Görüş bildir ]

Demir Sabancı’nın ‘üçüncü gözü’nü açan kitap
Küme :Genel
21 Ocak 2010 Perşembe
“Karlı” bir İstanbul akşamı. Boğaz kıyısında bir iş toplantısına gidiyorum. Ev sahibimiz Demir Sabancı. Onunla en son Alışveriş Merkezleri ve Perakedenciler Derneği başkanlığını devrettiği gün buluşmuştum. Birkaç yıl önce yani. Sabancı n değiştirmiş. Anlattığı bir anekdot: Biliyor musunuz damarı tıkalı bir kişi saHolding yönetiminden yeni ayrıldığı bir dönemdi. Vakti dardı, Levent’ten Beyoğlu’na kadar arabasıyla birlikte gitmiş ve söyleşmiştik. O gün “çizeceği yöne henüz karar vermemiş bir işadamı” vardı karşımda. Türkiye’de “otomobil” dendiğinde akla gelen isimlerden biriydi aslında. Babası Özdemir Sabancı’nın Toyota’yı Türkiye’ye getirme mücadelesi kadar, o günlerde ileride Sabancı’nın en önemli “üretim alanlarından birisi” olacağına kesin gözüyle bakılan bu sektör için Japonya’da eğitim alan grubun yeni kuşağı da ilgi çekiyordu. Demir Sabancı’yı hatırladığım ilk fotoğraf “işçi tulumuyla bir araba kaputunu açmış vidasını sıkarkenki” haliydi.
Dün diğer konuklardan biraz erken git...

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/demir-sabanci-nin-ucuncu-gozu-nu-acan-kitap/ekonomi/haberdetay/21.01.2010/1188640/default.htm

[ Görüş bildir ]

Kitap fuarında mizah festivali
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Merhum Oğuz Aral'ın kurucusu ve yöneticisi olduğu 'Gırgır' dergisinin amatör sayfalarında çizdikleri karikatürleri yıllar önce yayınlanan 'Çiçeği Burnunda Karikatürcüler' Adana'da buluştu.

BÜYÜK mizah ustası ve karikatürist merhum Oğuz Aral'ın kurucusu ve yöneticisi olduğu ‘Gırgır’ dergisinin amatör sayfalarında çizdikleri karikatürleri yıllar önce yayınlanan ‘Çiçeği Burnunda Karikatürcüler’ Adana’da buluştu.

3'üncü Çukurova Kitap ve Eğitim Fuarı'nda reklamcı Mustafa Öncül ve Sefa Sofuoğlu öncülüğünde bu yıl 2'ncisi yapılan mizah festivali ‘Çiçeği burnunda karikatürcüleri’ bir araya getirdi. 1970'li yıllarda dünyanın 3'üncü büyük mizah dergisi kabul edilen Gırgır'ın amatör sayfalarında çizdikleri karikatürleri yayınlanan yaklaşık 30 karikatüristin toplandığı festivalde söyleşi, mizah eğitimi, karikatür sergisi ve espri yarışması gibi çok sayıda etkinlik yer aldı. Festivalin açılışında konuşan Mustafa Öncül, Oğuz Aral'ın ‘mizahta devrim yapıp', mucizeyi gerçekleştirerek Gırgır’ı dünya üçüncülüğüne kadar çıkarttığını söyledi.
<...

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=975090&CategoryID=82

[ Görüş bildir ]

Beyoğlu’nun travestileri dünya sanatının gündeminde
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Kadın arayan erkekler, erkek arayan kadınlar... Erkek arayan erkekler... Kadın arayan kadınlar... Ve travestiler... Cefakâr ve iddialı erkek-kızlar. Onlar hep geceye damgalarını vururlar.


Beyoğlu sadece bizim değil başka ülkelerden de pek çok kişinin ilgisini çeken bir merkez. Özellikle de arka sokaklarıyla ve orada yaşanan hayatla.
Bunun son örneği Alman fotoğraf sanatçısı Karsten Kronas.
Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki yaşamı fotoğraflayan sanatçının bu çalışması şimdi Almanya’da sanat kitapları yayınlayan Kehrer Verlag tarafından satışa sunuluyor. Kitabın adı ise Beyoğlu Blues.
Karsten Kronas’ın Beyoğlu’nun arka sokaklarında, farklı dünyalar yaşayanlarla gerçekleştirdiği Beyoğlu Blues’un metinlerini ise Mehmet Murat Somer yazdı.
Alman fotoğrafçının objektifine Beyoğlu’nun travestileri takılmış.
Bakın nasıl anlatıyor Somer, Beyoğlu’nun gece hayatını kitaba yazdığı yazıda:
CEFAKAR ERKEK-KIZLAR
“Ve gitgide havaya seks kokusu yayılır. Hayır, bu sadece yanımızdan geçerken savrulan saçlardan yayılan başdöndürücü parfüm ...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13523227.asp?gid=282

[ Görüş bildir ]

Pardoe’nun kitapları yeniden
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
19’uncu yüzyılın ünlü İngiliz gezi yazarı Julia Pardoe 1836’da geldiği İstanbul’u iki kitabında anlatmıştı. Özellikle konakların içindeki kadınların hayatlarını yazan Pardoe’nun kitapları birleştirilip yeniden basıldı

Julia Pardoe, 1806 Yorkshire doğumlu. Yazar olmanın yanı sıra aynı zamanda bir şair, tarihçi ve bir gezgin. 1836’da İngiliz ordusunda subay olan babası Thomas Pardoe ile yaptığı İstanbul seyahati üzerine yazdığı seyahatnamelerle bizim tarihimizde ayrı bir önemi var. 10 ay kaldığı İstanbul’u anlattığı “The City of the Sultan” (“Sultan’ın Şehri”) adlı kitabı kendi ülkesinde büyük ilgi görmüştü. Pardoe bu kitabı üç yıl sonra elden geçirdi, ünlü gezgin çizer William Henry Barlett’in 90’a yakın gravürü ile süsledi ve “Beauties of The Bosphorus” (Boğaziçi’nin Güzellikleri) adıyla yeniden yayımladı. 30’a yakın kitap yazdı ancak günümüz okurlarının aklında en çok yer eden bu ikisi oldu.

Pardoe’nun çalışmasının en önemli yanı, Tanzimat dönemi İstanbul’unu yabancı b...

Kaynak: http://www.kenthaber.com/Haber/kultur-sanat/Normal/pardoenun-kitaplari-yeniden/686b0f76-1667-402e-92e8-7438241ad60c

[ Görüş bildir ]

Asus da kitap okutuyor
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Ülkemizde henüz spesifik bir pazar içerisinde yaygın olmasa da yurtdışında E-book'lara olan rağbet gittikçe artıyor. Artan istek ve talep doğrultusunda firmalar bu pazarı değerlendirebilmek adına firmalar e-book ürünleriyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu firmalardan birisi de Asus.

Tayvanlı şirket Asus, Amazon Kindle'a rakip olabilmek adına bir e-book hazırladı. Firma bu sene içerisinde en azından bir adet e-book piyasaya sürmeyi planlıyor.

Asus'un hazırladığı ürünün üzerinde 6 inç OLED ekran ile birlikte, Wi-Fi ve 3G bağdaştırıcıları bulunuyor. Asus'un pil ömrü üzerine özellikle düştüğünü söyleyebiliriz. Bu bağlamda Asus DR-570'in 122 saatlik çalışma süresi bulunuyor. Ürünün piyasaya sürülme tarihi hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor....

Kaynak: http://www.techno-labs.com/1/14123/1/Asus_da_kitap_okutuyor.html

[ Görüş bildir ]

Dündar 40 yılını kitap yapıyor
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Aleyhinde bir kitap çıkan usta gazeteci kolları sıvadı.

Aleyhinde yazılan bir kitap sürekli gündeme gelen usta gazeteci Dündar, kendi kitabını yazmaya karar verdi. 40 yıllık anıları için odasına kapandı, deneyimli bir gazeteciyle harıl harıl çalışmaya başladı.

40 yıllık usta gazeteci Uğur Dündar, son bir yıldır aleyhinde bir kitap yazıldığı iddialarından fena halde sıkıldı ve oturdu kendi kitabını yazmaya karar verdi.

Uğur Dündar aleyhinde pek çok iddiadan oluşan kitapla ilgili de Star TV Ana Haber Bülteni’nde “Müfteriler” diye sert tepki göstermişti. Sözü edilen kitap geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı ancak hiç de çıkardığı gürültü kadar da içinde bir malzeme yoktu.

İşte Uğur Dündar kitap tartışmalarına da noktayı koymak için, 40 yıllık gazetecilik tarihini anlatacağı bir kitap için kolları sıvadı. Evindeki kolileri Star TV’deki odasına taşıttı ve şu an kitabı için harıl harıl çalışmaya başladı.

Usta gazeteci Dündar’ın 40 yılda başından geçenlere, tarihi tanıklıklarına, mücadelelerine genişçe yer vereceği anı kitabında pek çok ilke ...

Kaynak: http://www.gercekgundem.com/?p=246741

[ Görüş bildir ]

Kitap Fuarı’nı 196 bin kişi gezdi
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Yoğun okur ilgisiyle karşılanan 3. Çukurova Kitap Fuarı, sona erdi. TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş., Türkiye Yayıncılar Birliği ve Çukurova Fuarcılık A.Ş. işbirliğiyle, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Altın Koza’nın katkılarıyla TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Çukurova Kitap Fuarı, 17 Ocak 2010 Pazar akşamı saat 20.00’da kapandı. Bu sene 6 gün olarak düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı, 186 bin 500 okurun ziyaretiyle sona erdi. 162 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen Çukurova Kitap Fuarı’nda 69 kültür etkinliği ve imza günlerinde 300 yazar okurlarıyla buluştu....

Kaynak: http://www.medyayenigun.com.tr/news_details.asp?News=16142

[ Görüş bildir ]

Sivrihisar Kültür Varlıkları Kitabı Yayımlandı - Eskişehir
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Eskişehir'in Sivrihisar ilçesini uluslararası alanda tanıtmak maksadıyla İngilizce ve Türkçe basılan "Sivrihisar Kültür Varlıkları" adlı kitap yayımlandı.

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir'in Sivrihisar ilçesini uluslararası alanda tanıtmak maksadıyla İngilizce ve Türkçe basılan "Sivrihisar Kültür Varlıkları" adlı kitap yayımlandı.

Eskişehir Valisi Mehmet Kılıçlar, İl Özel İdaresi, Sivrihisar Kaymakamlığı ve İlçe Genel Meclisi üyelerinin destekleriyle hazırlanan kitabın koordinatörlüğünü Serpil Çan, yazarlığını Milli Eğitim Şube Müdürü Bora Kavas, ingilizce çevirmenliğini ise İngilizce öğretmenleri Ayşenur Dizkara, Banu Çakıcı, Aynur Doğan ve Burcu Tuncer yaptı. Kitabın grafik ve tasarımını ise öğretmenler Serdar Erdoğan, Eşref Uludağ, fotoğrafları Reha Durali, Ömer Faruk Tütüncü, Oğuz Ekici, kitabın proje sorumluluğunu dönemin kaymakam vekili Murat Uz üstlenirken, projenin tamamlanmasını İlçe Kaymakamı Hüseyin Çakırtaş ile Milli Eğtim Müdürü Dursun Yavuz sağladı.

Sivrihisar'ın tarihi mekanları ile gelenek ve göreneklerinin anlatıldığı 99 sayfalık kitaptan bin ...

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/sivrihisar-kultur-varliklari-kitabi-yayimlandi-eskisehir--758786.html

[ Görüş bildir ]

Patronlarla yöneticilerin tecrübeleri kitap oldu
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı


PETKİM Yönetim Sistemleri Uzmanı, aynı zamanda gazetemizin köşe yazarlarından Ömer Özkan, ikinci kitabı “Paradigma Değiştirenler 2” yayınlandı.
Ömer Özkan, İş dünyasından uzmanlarla yaptığı söyleşilerin yer aldığı ve Mayıs 2009'da yayınlanan "Paradigma Değiştirenler"adlı kitabının ardından yayınlanan yeni kitabı “Paradigma Değiştirenler 2” de bu kez üst düzey yöneticilere veriyor

Yazarımız Ömer Özkan, “İş dünyasının en önemli aktörleri olan üst düzey yöneticilerin deneyimleri, kariyerinde yol almak isteyenler için bulunmaz bir hazinedir” dediği ikinci kitabı “Paradigma Değiştirenler 2”de, Türkiye'nin önde gelen şirket veya gruplarını yöneten 10 yönetici, kendi yönetim becerilerini ve deneyimlerini samimiyetle paylaştığını söylüyor.

Kitapta; yöneticiler, liderlik etme tarzlarından, insan kaynakları uygulamalarına; kişisel zaman yönetiminden, kriz yönetimine; rol model aldıkları kimselerden, gençlere tavsiyelere kadar pek çok konuda fikirlerini aktarıyorlar.
Ömer Özkan, Ocak ayı başında yayınlanan ve yöneticiler...

Kaynak: http://www.aliagaekspres.com.tr/detay.asp?id=3812

[ Görüş bildir ]

Orhan Pamuk: Kendimi sürgünde görmüyorum
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, İngiliz kitabevi Waterstones'un kitap ve eleştiri dergisi Books Quarterly için, gazeteci Mark Lawson'un sorularını yanıtladı.

LONDRA - Bazen ABD’de, bazen de Türkiye’de yaşadığını söyleyen Pamuk, ‘kendisini sürgünde görmediğini’ belirtti. ‘Türkiye’nin büyük küratörü’ başlıklı yazısında Orhan Pamuk’u Türkiye’nin en büyük ama en tartışmalı yazarı olarak nitelendiren Lawson, röportajı telefonla yaptığını ve Orhan Pamuk’un ABD’nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde olduğunu öğrenince aklına ‘Pamuk’un sürgünde olup olmadığının geldiğini’ belirtti. Bu konuyu röportajında yazara soran Lawson’a, Orhan Pamuk “Harvard Üniversitesinde ders vermek için ABD’de bulunuyorum. Sürgünde değilim. Ara sıra Türkiye’ye dönüyorum, kendimi sürgünde görmüyorum. Zaman zaman Türkiye’de, zaman zaman Amerikan üniversitelerinde, zaman zaman da dünyanın her yerinde yaşıyorum” diye yanıt verdi. (aa) ...

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=975244&Date=19.01.2010&CategoryID=82

[ Görüş bildir ]

Kitap Okuyana Çaylar Şirketten
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan ilkokul mezunu çay ocağı işletmecisi, oluşturduğu kütüphanedeki kitaplardan okuyanlara "şirketten çay" ikram ediyor.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde, maddi imkansızlıklar nedeniyle okuyamayan ilkokul mezunu çay ocağı işletmecisi, oluşturduğu kütüphanedeki kitaplardan okuyanlara "şirketten çay" ikram ediyor.

İşletmeci Serdar Pektaş (37),yaptığı açıklamada, 7 kardeş olduklarını, anne ve babalarının maddi imkansızlıklar nedeniyle kendilerini okutamadığını ancak okuyamamanın acısını her zaman yüreğinde hissettiğini söyledi.

Kapalı ortamlarda sigara içme yasağı başladıktan sonra çay ocağına gelenlerin temiz bir ortamda zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak için kütüphane kurduğunu belirten Serdar Pektaş, 'Bu kararımla ne kadar doğru bir iş yaptığımı, kütüphanemi ziyaret edenlerin sayısı arttıkça daha iyi anlamaya başladım' dedi.

Tanıdıklarının verdiği kitaplarla kütüphanedeki kitap sayısının bine ulaştığını, kütüphanenin çay ocağına gelen herkesin dikkatini çektiğ...

Kaynak: http://www.ebmhaber.com/detay/16574/kitap-okuyana-caylar-sirketten.htm

[ Görüş bildir ]

O eller taş tutmasın, o eller kitap kalem tutsun
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Taşkesti İlköğretim Okulu, Aile Hekimi ve Okul Aile Birliği Başkanı Özlem Sur ve Taşkestili isimsiz birçok kahraman sayesinde okulu teknoloji ile buluşturacak. Taşkesti belediye düğün salonunda gerçekleştirilen “meydan okuma kitap oku” kampanyası ile bir ilk gerçekleştirilmiş oldu.

Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Mudurnu Kaymakamı Mutlu Köksal, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mücahit Engin, Taşkesti Belediye Başkanı Tahsin Özcan, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç , İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahsin Akduman, İl Genel Meclis Üyeleri, siyasi parti başkan ve yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgüt üyeleri, Taşkesti halkı, esnaflar memurlar, öğretmen ve sağlık görevlileri yapılan etkinliğe katılarak destek verdi.

Açılış konuşmasını yapan Dr. Özlem Sur çok heyecanlandığını söyleyerek, “Önceden bir tane çocuğum vardı. Taşkesti İlköğretim Okulu okul aile birliği başkanı olduktan sonra 491 tane çocuğun da sorumluluğunu aldığımı fark ettim. Bunlar için ne yapabilirim diye düşünmeye başladım” diye konuştu. Okula önce teknolojiyi getirmeleri düşüncesi içinde olduğunu ...

Kaynak: http://www.bolugundem.com/shownews.php?opt=haber&id=37531

[ Görüş bildir ]

İşadamından Korkuteli Kitabı
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Korkutelili hayırsever işadamı Mehmet Cadıl, ‘Toroslardan Kırkpınara’ isimli bir kitap yazdı. Kitabının tanıtımını yapan Cadıl, “Bu benim en önemli gururum” dedi.

ANTALYA (İHA) - Korkutelili hayırsever işadamı Mehmet Cadıl, ‘Toroslardan Kırkpınara’ isimli bir kitap yazdı. Kitabının tanıtımını yapan Cadıl, “Bu benim en önemli gururum” dedi.

647. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Ağalığını 250 bin TL ile kazanan hayırsever işadamı Mehmet Cadıl, ‘Toroslardan Kırkpınara’ isimli kitabının tanıtımını yaptı. Korkuteli’nden okulları ve esnafı ziyaret eden Cadıl, kitabını imzalayarak hediye etti. “Çocukluğumdan Kırkpınar’a kadar olan tüm bölümleri, hayatımı ve yaşamımı bu kitaba aktardım” diyen işadamı Cadıl, en büyük coşkuyu ise tarihi Kırkpınar’da 647. Yağlı Güreşlerinin Ağalığını aldığında yaşadığını söyledi.

‘Toroslardan Kırkpınara’ isimli kitabın ilk kitabı olduğunu belirten Mehmet Cadıl, Korkuteli’ne elinden gelen desteği göstermeye devam edeceğini belirtti. Cadıl, “...

Kaynak: http://www.haberciniz.biz/haber/isadamindan-korkuteli-kitabi-antalya--759056.html

[ Görüş bildir ]

Atık pet şişe ve kağıtlar 'kitap' olacak
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Adana'nın Kozan ilçesinde lise öğrencileri, başlattıkları kampanyayla topladıkları binlerce pet şişe ve kilolarca kağıdı satarak, geliriyle okul kütüphanesine kitap almayı amaçlıyor.

Kozan Fen Lisesi Müdürü Ali Hatalmış, bu yıl 97 öğrenciyle eğitime başlayan okulda kütüphane olmasına rağmen kitap bulunmadığını söyledi.

Hatalmış, doğayı korumanın yanında öğrencilerin kültürel açıdan da donanımlı yetişmelerini, bilgiye kolayca ulaşmalarını ve okuma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak için okul kütüphanesini kitapla buluşturmak amacıyla kampanya başlattıklarını belirtti.

Kampanyaya öğrencilerin adeta "dört elle" sarıldığını anlatan Hatalmış, yatılı okuyan öğrencilerin okul ve çevresinde topladığı pet şişe ve kartonları yeterli bulmayarak, çevre il ve ilçelerdeki ailelerinden de destek aldıklarını, okula çuvallarla pet şişe ve karton gönderildiğini bildirdi.

Kampanyanın fikir sahibi, biyoloji öğretmeni Aydın Demir ise öğrencilerin sadece üniversiteyi kazanmalarının kendilerini mutlu etmeye yetmeyeceğini, aynı zamanda çevresel duyarlılıklarının da çok üst düzeyde...

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=975515&CategoryID=85

[ Görüş bildir ]

"Anne benimle kitap okur musun" projesi
Küme :Genel
19 Ocak 2010 Salı
Van'da İstasyon İlköğretim Okulu öğretmenleri tarafından başlatılan "Anne benimle kitap okur musun?" projesi kapsamında veliler çocuklarıyla birlikte sınıfta kitap okuyor.

Okul öğretmenleri Tuncay Ertürk ve Seval Taşdelen tarafından başlatılan ve tüm okula yayılan proje kapsamında veliler haftada bir gün çocuklarıyla birlikte sınıfta kitap okuyor. Okul Müdürü Enver Mürre, öğrenci velilerinin projeye beklenenden fazla katılım gösterdiklerini söyledi.

Katılımın yüzde 50 civarında olduğunu belirten Mürre, "Anne ve babalar büyük bir keyifle sınıfa geliyor ve çocuklarıyla birlikte kitap okuyor. Öğrenci velilerimiz de kendi aralarında kaynaşıyor. Başlangıçta 2 sınıfımızda uygulanan proje, şu an tüm okula yayılmış durumda. Okulumuza bir anda hareket geldi. Velilerimizi sık sık okulda görmek bizleri de mutlu ediyor" dedi ...

Kaynak: http://www.stargazete.com/guncel/-anne-benimle-kitap-okur-musun-projesi-haber-239117.htm

[ Görüş bildir ]

Pamuk: Kendimi sürgünde görmüyorum
Küme :Genel
17 Ocak 2010 Pazar
Ünlü yazar Orhan Pamuk, İngiliz kitabevi Waterstones'un dergisi "Books Quarterly"ye verdiği mülakatta kendisini sürgünde görmediğini söyledi.

LONDRA - Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, bazen ABD'de, bazen de Türkiye'de yaşadığını, "kendisini sürgünde görmediğini" söyledi. Pamuk, İngiliz kitabevi Waterstones'un kitap ve eleştiri dergisi "Books Quarterly"de gazeteci, yazar ve yayıncı Mark Lawson'un sorularını yanıtladı.

Lawson, Pamuk ile söyleşisinin ardından kaleme aldığı makaleye, "Türkiye'nin büyük kuratörü" başlığını attı. Makalesine, "Orhan Pamuk, Türkiye'nin en büyük, ama en tartışmalı yazarı" yorumuyla başlayan Lawson, Pamuk ile röportajı telefonla yaptığını, Orhan Pamuk'un ABD'nin Massachusetts eyaletinin Boston şehrinde olduğunu öğrenince ise aklına "Pamuk'un sürgünde olup olmadığının geldiğini" yazdı.

Bu konuyu röportajında yazara soran Lawson'a, Orhan Pamuk şu yanıtı verdi: "Harvard Üniversitesinde ders vermek için ABD'de bulunuyorum. Sürgünde değilim. Ara sıra Türkiye'ye dönüyorum, kendimi sürgünde görm...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25045154/

[ Görüş bildir ]

Filistin’i en iyi o anlattı
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
27 Aralık Gazze saldırısının birinci yıldönümüydü. 1 Ocak ise, Filistin devriminin başlatılışının 44’üncü yıldönümü.

Filistin geçtiğimiz günlerde bir kere daha protestolarla gündeme geldi, Gazze’ye gitmeye çalışan insani yardım konvoyunun Mısır’da engellenmesi konuya olan ilgiyi ve kafa karışıklığını da arttırdı. Filistin, Türkiye’de en çok savunulan ve belki de en az bilinen bir ülke. Hemen herkes Filistin yanlısı ve İsrail’e karşı ama sorunun tarihini, temellerini, hangi ülkenin sorun hangi tarafında yer aldığını bilen çok az. Bütün bunları ötesinde, 1948’den beri işgal ve çatışma altında yaşayan bir halkın neler yaşadığını tahmin etmek kolay değil.

Joe Sacco Malta kökenli ABD’li bir çizgi roman ustası. Birinci İntifada’nın ardından 1991-1992 yılları arasında Batı Şeria ve Gazze’de yaşıyor ve gözlemlerini, yaşadıklarını, orada yaptığı röportajları Filistin adlı bir çizgi roman haline getiriyor.

Kitabıyla ilgili El-Cezire’ye “Filistinlilerin terörist olduğunu sanarak büyüdüm. Çok sonraları doğru kaynakları o...

Kaynak: http://www.stargazete.com/kitap/filistin-i-en-iyi-o-anlatti-haber-236989.htm

[ Görüş bildir ]

Cüneyt Özdemir'den 'başörtülü' itirafı
Küme :Söyleşi
12 Ocak 2010 Salı
Cüneyt Özdemir, medyada kapıların başörtülü muhabirlere kapalı olmasını eleştirdi, "CNN Türk'te başörtülü muhabir çalıştırmak istedim ama yönetim kabul etmedi" dedi. Özdemir'in Hürriyet-Özkök yorumu da hayli ilginç:

Ertuğrul Özkök'ün liberal çizgiden ulusalcı çizgiye evrildiğini düşünen Özdemir'e göre Hürriyet muhafazakar ve ulusalcı bir yazar-çizer kadrosuna sahip.

Cüneyt Özdemir sürekli göz önünde bir televizyoncu. On yıldır CNN'de 5N 1K'yı hazırlayıp sunuyor. Çeşitli belgeselerde imzası var, kitap yazıyor. Kendi internet sitesi Dipnot TV'deki yazıları ve Twitter yazışmalarıyla da sık sık medyada gündeme geliyor. Özdemir'le habercilik ve medya üzerine konuştuk.

5N 1K Türk televizyonlarının başarılı programlarından biri. 2 binlerin ruhunu yakalayan bir yapım. Bu başarının sırrını nasıl açıklıyorsunuz?

Bence bunun sırrı ilk bakışta herkese mesafeli durması gibi gözüküyor. Ama işin özü bizim herkese yakın durmamız. İnsanlar bu yakınlığı hissetmeseler programa gelmezler. Programa gelen herkes biliyor ki ben cumhurbaşkanına nasıl davranıyorsam işçi emeklisine d...

Kaynak: http://www.haberaktuel.com/cuneyt-ozdemirden-basortulu-itirafi-haberi-246805.html

[ Görüş bildir ]

Çizgi romanlar artık daha uzun
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Yapı Kredi Yayınları (YKY) tarafından yayımlanan aylık çizgi roman dergisi Doğan Kardeş, 2010’a içeriğinde değişiklikle girdi. Bundan böyle Doğan Kardeş’te yayınlanan çizgi roman maceraların sayfa sayıları çok daha uzun olacak.

Tengiz, Genç Blueberry, Samuray, Cartland, Okko, Haçlı Seferi, Komançi çizgi roman seven küçükler tarafından daha uzun olarak okunabilecek.Vahşi Batı’nın en hızlı silah çeken kovboyu Red Kit’in yeni maceraları da yine YKY tarafından raflarda yerini aldı. Red Kit serisinin son albümü Örümcek Ayak’ta Red Kit, en uzun bacaklı kiralık katil olan Örümcek’i alt etmeye çalışıyor.

ÖYKÜLERLE DAVRANIŞ EĞİTİMİ

Nesil Çocuk Yayınları çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirmeniz için Danışman Psikolog Berrin Göncü Işıkoğlu’nun çalışmasıyla Öykülerle Davranış Eğitimi setini hazırladı. 10 öykü ile bir etkinlik kitabı ve bir de CD’den oluşan setteki kahraman, sevimli tavşan Tali ile çocuklar doğruyu söyleme, erken yatma gibi pek çok davranış kalıplarını öğrenecek.

ESRARENGİZ KOMŞU GERİ DÖNÜYOR

Gazeteci yazar...

Kaynak: http://www.stargazete.com/kitap/cizgi-romanlar-artik-daha-uzun-haber-236979.htm

[ Görüş bildir ]

2027'nin türkiyesi böyle tasvir edildi
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
2027 yılında Türkiye'de geçen olayları anlatan kitap kapağıyla çok konuşulacak.

Ian McDonald, Türkiye'de çok fazla tanınmasa da dünyada adından sıkça söz ettiren bir yazar.

2047 yılının Hindistanı'nı anlattığı "Cyberabad"'dan "Braysl"e kadar ilginç ve ödüllü bilimkurgu romanlarıyla dikkatleri üzerine çeken yazarın yeni çıkacak kitabının konusu ise Türkiye... Üstelik günümüz değil 2027 Türkiyesi...

McDonald "The Dervish House" (Derviş Evi) adını verdiği kitabı geçen yılın son günlerinde tamamladı. Baskısı 2010 Temmuz ayında yapılacak olan kitabın kapağı ise hazır. Stephan Martiniere tarafından tasarlanan kapakta 2027 yılının Türkiyesi görülüyor. Ancak bu Türkiye, bildiğimizden biraz farklı...

Kapakta İstiklal Caddesi'nde yürüyen insanlar ve nostaljik tramvay görülüyor; ancak kıyafetler İstiklal Caddesi’nde alışık olduğumuz renk ve çeşitlilikte değil, kadınların tamamı çarşaflı...

Kapak çizilirken Türkiye'nin böyle bir yer olduğu mu, yoksa 2027'de böyle olacağı mı düşünüldü, bilinmiyor.

Kitap kapağıyla ilgili internette ...

Kaynak: http://www.cumrapostasi.com/index.php?option=com_content&task=view&id=4128&Itemid=2

[ Görüş bildir ]

Obama'yla alay ettiler
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
ABD'de bugün piyasaya çıkacak bir kitap, Obama'nın başkanlık yarışı sırasında birçok Demokrat tarafından küçük görüldüğünü ortaya koyuyor. En çok tartışılacak ifade ise, eski başkan Bill Clinton'ın.

Hürriyet'teki habere göre, ABD'de bugün piyasaya çıkacak bir kitap, Obama'nın başkanlık yarışı sırasında birçok Demokrat tarafından küçük görüldüğünü ortaya koyuyor.

En çok tartışılacak ifade ise, eski başkan Bill Clinton'ın, karısına rakip olan Obama'dan bahsederken kullandığı şu cümle: "Birkaç yıl önce olsa, bu adam bize kahve servis ediyor olurdu." Amerikalı siyaset muhabirleri John Heilemann ve Mark Halperin'in 2008 Başkanlık Seçimleri yarışını konu alan "Game Change" (Oyun Değişikliği) adlı kitabı bugün ABD'de piyasaya çıkıyor. Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti'nin adaylarının hem önseçim, hem de seçim sürecinde yaşadıklarını tüm detaylarıyla aktaran ve kampanya sürecinde 300 kişiyle yapılan röportajlardan oluşan kitap, özellikle Barack Obama'nın ABD Başkanı seçilmeden önce parti içinde de zor bir süreçten geçtiğini, ırkçılığa varan hakaretlerle karşılaştığın...

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Dunya/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1184540&Date=11.01.2010&Kategori=dunya&b=Obamayla%20alay%20ettiler

[ Görüş bildir ]

Erdil Yaşaroğlu ceplere girecek
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
Erdil Yaşaroğlu, Komikaze kitap serisinin ardından şimdi de mini kitaplar serisiyle okuyucunun karşısında...

Usta karikatürist Erdil Yaşaroğlu, Penguen dergisindeki köşesiyle aynı adı taşıyan Komikaze kitap serisinin ardından şimdi de mini kitaplar serisiyle okuyucunun karşısında...

İlişkiler, İş Dünyası, Kediler, Köpekler... Haftalık mizah dergisi Penguen çizeri Erdil Yaşaroğlu'nun dergideki köşesinde yayımladığı karikatürleri topladığı yeni mini kitapları.

Yaşaroğlu'nu takip edenler, onun köşesiyle aynı adı taşıyan 'Komikaze' serisinin 13. kitabı 'Serseriler'le daha yeni buluşmuşken bu defa kitapçı raflarında tematik 4 mini kitap karşılaşıyor.

Her biri 96 sayfadan oluşan kitaplar Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı....

Kaynak: http://www.ankarahaber.com/news_detail.php?id=51462

[ Görüş bildir ]

Minyatürlerle Menakıb-I Yunus Emre Kitabı Tanıtıldı
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Karaman İl Kültür Müdürlüğü tarafından basımı yapılan Minyatürlerle Menakıb-ı Yunus Emre Kitabının tanıtımı yapıldı. 08.01.2010 Cuma günü saat 10.00’da Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen programda basımı yapılan kitabın tanıtımını İl Mahalli İdareler Müdürü Abdullah ŞAHİNER ve İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Cengiz ORTA birlikte yaptılar.

İl Mahalli İdareler Müdürü Abdullah ŞAHİNER yaptığı konuşmada; “ Yunus Emre sadece yaşadığı zamanlarda değil, yaşadığı zamandan bugüne kadar her daim dünyanın derdine deva olmuş yüce bir kişiliktir. Her daim dünyanın yaralarını sarmayı, insanların gönüllerini sevgiyle diriltmeyi kendine dert edinmiş yüce bir kişilik… Onun adı sevgiyle özdeşleşmiş. Onun adı hoşgörüyle özdeşleşmiş. Yunus Emre’yi genç nesillere daha iyi tanıtmak, bizim olan değerlerimize sahip çıkmayı öğretmek ve kültür dünyamıza Yunus Emre ile ilgili yeni bir eser kazandırmak amacıyla Menâkıb-ı Yunus Emre isimli bu kitabı hazırladık” dedi.

Abdullah ŞAHİNER konuşmasının devamında; “Funda Koçer YEŞİLYURT hanımefendi onu minyatürleriyl...

Kaynak: http://www.karaman.org/minyaturlerle-menakib-i-yunus-emre-kitabi-tanitildi-1884.html

[ Görüş bildir ]

Zeki Oğuz eserlerini imzalayacak
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Zeki Oğuz, 15-16-17 ocak tarihlerinde Adana 3. kitap fuarında kitaplarını imzalayacak

İki hafta önce son kitabı, Sedef Saplı Bıçak Miço’yu yayınlayan yazar ve Amatör fotoğraf sanatçısı Zeki Oğuz, 15-16-17 ocak tarihlerinde Adana 3. kitap fuarında kitaplarını imzalayacak ve Çukurovalı okurları ile söyleşecek.
Tüyap Adana Uluslar arası Fuar ve Kongre Merkezinde bu yıl 3.sü düzenlenen kitap fuarında imza günlerinin yanı sıra yüzlerce panel, seminer, gösteri ve söyleşi gerçekleştiriliyor. Bu fuarın ilkine de katılan yazar Zeki Oğuz yeni kitabıyla okurlarının karşısına çıkacak. Yazar Zeki Oğuz yeni kitabı Miço’da 1960-70’li yılların Konyasını bir kabadayının hayatı çevresinde anlatırken Miço’nun arkadaşı Çukurovalı sanatçı Yılmaz Güney ile arkadaşlıklarını ve yine Adana’nın ünlü kabadayılarından olan İnce Cumali ve onu öldüren Sırrı’nın hikayesini de anlatıyor. Öte yandan Zeki Oğuz ilk baskısı 2004 yılında yayınlanan Yaylaların Özgür Çocukları Yörükler’i yeni araştırmalar ve yeni fotoğraflarla zenginleştirerek basıma hazırladı. Kitabın yeni baskısı...

Kaynak: http://www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=55176

[ Görüş bildir ]

Gazi Lisesinden kitap kampanyası
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Işığımı Arıyorum, Okuyorum projesi kapsamında Gazi Lisesi’nde en çok kitap okuyan öğrencilere düzenlenen törenle çeşitli kitaplar hediye edildi.
Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan tarafından tüm İl genelinde başlatılan “Işığımı Arıyorum, Okuyorum” projesi kapsamında Gazi Lisesi’nde en çok kitap okuyan öğrencilere düzenlenen törenle çeşitli kitaplar hediye edildi.

Törene Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, Gazi Lisesi Müdürü İsmail Kaya, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin şunları söyledi “Bu kampanyada okumayı alışkanlıklarımızın arasına mutlaka koymak hedefindeyiz. Okuma hayatımızın bir parçası olduğu sürece hayatta az önce işaret ettiğim konularda çok büyük katkılar yahut da çok büyük etkileri olacaktır. Hayatı tanımada, anlamada, olup biteni anlamlandırmada okumanın bizlere müthiş bir desteği olacaktır. Eğer siz o noktaya gelirseniz, o tadı alırsanız, okuma zevk ve hazzı dediğimiz bu sürece bir girerseniz, bir daha çıkamazsınız. Çok daha küçük yaşlarda çok daha büyük bir tecrübe sahibi olma şansını...

Kaynak: http://www.sanliurfa.com/news_detail.php?id=15242

[ Görüş bildir ]

En çok satılan ve yeni çıkan kitaplar
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
En çok satılan kitaplar listesinde geçen hatfa iki kayıp ve bir görünmeyen listenin ilk üç sırasında yer aldı.

İki kadın yazarımızın eserleri onları zorlayan kitaplar oldu. Bu hafta yeni çıkan kitaplar listemiz hayli zengin ve renkli...

Haber 7 Kitap Sayfası ve İlknokta.com kitap satış sitesinin stratejik ortaklığı ile hazırlanan, kitap zinciri olan mağazalarının ve dağıtım şirketlerinin satışları baz alınarak yapılan, her türlü reklam. spekülasyon ve ticari kaygıdan uzak, tartışmaya kapalı en çok satılan kitaplar listesi ve adresimez ulaşan yeni çıkan kitaplar listesi aşağıdaki gibidir.

Çok Satanlar

1- Kayıp Sembol - Dan Brown - Altın Kitaplar
2- Kayıp Gül - Serdar Özkan - Timaş Yayınları
3- Görünmeyen - Paul Auster - Can Yayınları
4- Muz Sesleri - Ece Temelkuran - Everest Yayınları
5- Kağıt Helva - Elif Şafak - Doğan Kitap
6- Bu Dinciler O Müslümanlara Benzemiyor - Soner Yalçın - Doğan Kitap
7- Türkan - Ayşe Kulin - Everest Yayınları
8- Velev ki Ciddiyim! - Gülse Birsel - Turkuvaz Kitaplığı
9- Aşk - Elif Şafak - Doğan Kitap
10- Baştan Çıka...

Kaynak: http://www.haberaktuel.com/en-cok-satilan-ve-yeni-cikan-kitaplar-haberi-247207.html

[ Görüş bildir ]

e-Kitaplar, 3G ile kabloyu kopardı
Küme :İnceleme
12 Ocak 2010 Salı
Mobil genişbant teknolojisini kullanan cihaz sayısı ve çeşitliliği artıyor. Kullanıcıların kitap, dergi ve gazeteleri elektronik bir ortamda okumasına izin veren e-kitap cihazları da mobil genişbant bağlantı kullanan ilk teknolojilerden biri oldu.

Bir süredir WiFi teknolojisi bu cihazlarda kullanılıyordu, ancak cihazlar gerçek anlamda mobilite özelliğine mobil genişbant erişimiyle birlikte sahip oluyor.

Dünyanın en önemli elektronik markaları, şimdi hızla büyümekte olan bu pazara giriyor. Örneğin, Ericsson'un entegre mobil modülünü kullanan Sony'nin yeni e-kitap okuyucusu Reader Daily Edition�, dünyanın en çok kullanılan 3G mobil genişbant teknolojisi olan HSPA'ya erişim özelliğine sahip. ABD'de kullanıcılarının cihazın sahip olduğu hızlı bağlantı özelliklerinden faydalanabilmelerini ise AT&T sağlıyor.

AT&T'nin Gelişen Cihazlardan Sorumlu Başkanı Glenn Lurie konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Her şeyi kablosuz olarak yapabilmeye odaklanmış durumdayız. Sony gibi güçlü bir marka e-kitap okuyucularının bağlantı özelliğine sahip olmasında önemli fırsatlar görüyo...

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/wap.do?method=getHaber&haberno=939055&sirano=7&sayfa=&maxRead=maxRead

[ Görüş bildir ]

Rami’ye İstanbul’un en büyük kütüphanesi
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
ŞEKİB AVDAGİÇ, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti çalışmaları konusunda en büyük müjdeyi verdi.

Rami Kışlası’nın yanındaki 70.000 metrekarelik arsa kütüphane yapılacak.

İstanbul’un ihtiyacı bir ölçüde karşılanacak. Bu kütüphanenin büyüklüğü haricinde bir özelliği daha olacak. Kitap bağışlamak isteyenlerin kitapları adlarını taşıyan ayrı bir bölümde okurlara sunulacak.

Sanırım 2010’un en kalıcı faaliyeti bu olacak.


Bana İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti programını verdiler. Kitapta yapılmış, gerçekleşmiş projeler yer almıyor, yürüyen yapılacak projeler tanıtılıyor.


Program kitabının içinde İstanbul’la beraber kültür başkenti seçilen iki kent hakkında da bilgi yer alıyor:


Pechs ve Ruhr.


Proje başlıkları şöyle sıralanmış:


Kentsel Projeler / Kentsel Uygulamalar / Kültürel Miras ve Müzeler / Görsel Sanatlar / Geleneksel Sanatlar / Klasik Türk Müziği / Müzik ve Opera / Sahne ve Gösteri Sanatları / Sinema Belgesel Animasyon / Edebiyat / Kent Kültürü / Eğitim / Dış İlişkiler / Denizcilik / Turizm ve ...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13438863.asp?yazarid=4

[ Görüş bildir ]

EDEBİYAT TUTKUNLARI AÇIKÖĞRETİM SINAVLARINA HAZIRLANIYOR
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Açıköğretim Fakültesi’nin yeni açılan bölümlerinden olan Açıköğretim Fakültesi Edebiyat Lisans programına kayıt yaptıran öğrenciler, Karacan Akademi Edebiyat sınıfı ile üniversiteli olmanın heyecanını yaşıyor.

Çorum Karacan Akademi Kurucusu Özlem Özşahin, Eğitim alanında gelen talepler doğrultusunda yeni bir sınıf açmak ve bu alandaki güçlü kadro ve eğitim desteğini oluşturmanın kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, Edebiyat bölümünü okumak isteyen öğrencilerin kayıt olduğu sınıfla Çorum’da tek olmanın gururunu, yılsonunda final başarılarıyla taçlandırmak istediklerini dile getirdi.

Gelişen eğitim sistemi ve uzaktan eğitimde teknolojik olarak gelinen noktanın her yaştan insanın pek çok üniversite bölümünü dışarıdan bitirip mezun olmasına imkan sağladığını belirten Özşahin, edebiyatın bir sevgi ve ilgi işi olduğunun kaydederek, “Edebiyatı uzaktan eğitimle almayı tercih eden öğrenciler, lisans eğitimini de tamamlayarak edebiyat dünyasında yeni kimlikleri ile yol almak istiyorlar” dedi.

Açık öğretim Edebiyat Lisans programına üniversite eğitimi almak ...

Kaynak: http://corumhaber.net/index.php?option=com_content&view=article&id=4236:edebiyat-tutkunlari-acikogretim-sinavlarina-hazirlaniyor&catid=51:guncel

[ Görüş bildir ]

Cem Özer İle Edebiyat Buluşması
Küme :Söyleşi
12 Ocak 2010 Salı

İSTANBUL FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ’NDE CEM ÖZER İLE EDEBİYAT BULUŞMASI
« iSTANBUL - PARIS – BERLIN »

Elysée Anlaşması’nın yıldönümü olan 22 Ocak tarihinde kutlanan Fransız-Alman dostluğu günü vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve İstanbul Goethe-Institut, Fransa ve Almanya Başkonsoloslukları himayesinde, ve İstanbul 2010 Ajansı Edebiyat Yönetmenliği ile, İstanbulluları bir edebiyat gecesine davet ediyorlar.

Bu etkinlikte son üç yılda sırasıyla Nobel Edebyiat ödülüne layık bulunan Orhan Pamuk, Jean-Marie Gustave Le Clézio ve Herta Müller’in yapıtlarından bölümler okunacak. Saygın çağdaş yazarların kalemleriyle de yüceltilen birbirine bağlı bu üç efsanevi kent, İstanbul, Paris ve Berlin, aktör Cem Özer’in okuyacağı metinlerle anılacak.

2010 yılı sonunda Istanbul, Paris ve Berlin’de 27 Türk, Fransız ve Alman yazarı biraraya getirecek olan etkinliğin de ilk basamağı olan bu edebiyat gecesi bir edebiyat Avrupası haritası öneriyor. Bu projeyi tanıtmak üzere yönetmen, aktör ve yazar Harold David ile romancı, çevirmen ve Türk edebiyat...

Kaynak: http://www.bigglook.com/biggistanbul/kultur/aktv_detay.asp?aa_id=9&aktv_id=58505&subof=

[ Görüş bildir ]

Kalemleri ve devrime inançları vardı...
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Maksim Gorki, Mayakovski, Gladkov, Reed... Onlar Ekim Devrimi'ne inadılar, devrime katıldılar, devrimi anlattılar...

İSTANBUL - 1917’de Ekim Devrimi gerçekleştiğinde Rus edebiyatı gerek 19. yüzyılın büyük birikimi, gerekse 20. yüzyıl başlarındaki öncü akımların etkisiyle canlı bir yapıdaydı. Devrim’le birlikte fütürizm, akmeizm gibi Devrim öncesinde doğan akımlar yeni boyutlar kazanırken kültürü yalnızca sınıfsal bir olgu olarak gören proleter kültür hareketi de gelişti. Dönemin Kültür Bakanı Lunaçarski, devletin yayın olanaklarını tüm akımlara açarak bu gelişimi hızlandırdı

Şiirde fütürizmin etkisindeki Mayakovski, akmeizmi izleyen Anna Ahmatova ve Osip Mandelstam, imgeci ve geleneksel şiiri sürdüren Yesenin’in yanısıra, Boris Pasternak, Dimitri Furmanov, Yuri Olesha, Aleksandr Fadayev gibi isimler ululararası ün kazandı. Proleter kültür hareketi ise önemli bir temsilci çıkaramadan etkinliğini yitirdi.

Romanda ve teorik eserlerde ise birçok isim ve eserinin Ekim Devrimi’yle doğrudan ya da dolaylı olarak etkili bir ilişkisi oldu. Maksim Gorki, devrim ...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25019121/

[ Görüş bildir ]

Joker tımarhaneden çıkıyor...
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
Gotham'ın suç dünyasının taçsız kralı Joker'in çatlak zihnine ve delirmiş dünyasına yolculuk başlıyor.

İSTANBUL - ‘’Ayrıntılarını ve nedenini bilmiyorum, ama o… Joker, Arkham Tımarhanes’nden taburcu edilmişti…’’

Joker tımarhaneden çıkıyor ve gülüyor olmasına rağmen mutlu değil. Yokluğunda dolandırıcı arkadaşları ondan sonsuza dek kurtulduklarını sanıp ona ait olanı dilimleyip doğrayıp hurda fiyatına satmışlardı. Ama şimdi Joker sokaklara geri döndü ve Gotham'ı daha önce hiç kanamadığı kadar kanatmaya hevesli.

Ruhunun bu uzun yolculuğunda, yolu Penguen, İki-Yüz, Katil Croc, Harley Quinn, Riddler ve tabii ki Batman’le kesişiyor… Ve Tanrı onlara yardımcı olsun.

‘’O gece pek fazla uyuyamadım. Onun hayatını kurtardıktan sonra, Joker kahkahalar atmaktan kendini alamadı’’

Sadık (ama saf) yardımcısı Johnny Frost’un gözünden anlatılan ‘Joker’ karanlık bir suç romanı – yağmurla sırılsıklam olmuş sokakların, kirli kazançların ve sadece kötü seçimlerin olduğu bir şehirde...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25016676/

[ Görüş bildir ]

İntihar eden adamdan yaşamın yol haritası
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
'Ateşli silahlarla intihara teşebbüs eden yetişkinlerin hemen hepsinin kendilerini aynı yerden vurması bir tesadüf değildir. Kafalarından.' David Foster Wallace'ın 'Bu Su' adlı kitabı Türkçe'de.

İSTANBUL - Çağımızın en özgün yazarlarından biri sayılan David Foster Wallace'dan gerçeklere, seçimlere, inançlara ve yaşama uğraşının kendisine dair bir yol haritası: Bu Su.

2008 yılında hayatı boyunca mücadele ettiği depresyona yenik düşen ve intihar ederek hayatına son veren bu büyük yazar, 'Bu Su'da algının tuzaklarını, insanın kendi kendini hapsettiği kafesleri, gözlerimizin önünde uzanmalarına rağmen kavramakta zorlandığımız gerçekleri yalın ve duru bir dille anlatıyor.

Wallace, 2008 yılında kendini asarak intihar ettiğinde 46 yaşındaydı. Geride adeta matematiksel biçimde kurgulanmış ve kült mertebesine erişmiş büyük eserler bıraktı.

İki genç balık birlikte yüzüyorlarmış. Yanlarından geçen yaşlı balık başıyla onlara selam verip, “Günaydın çocuklar. Su nasıl?” diye sormuş. Biraz daha yüzdükten sonra genç balıklardan biri diğerine dönmüş ve sormadan duramamış:...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25031837/

[ Görüş bildir ]

Mektuplarla örülmüş bir aşk romanı
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir...' Edebiyat tarihinin en büyük kalemlerinden Kafka'nın 'Milena'ya (yazdığı) Mektuplar'ı Can Yayınları tarafından yayımlandı.

İSTANBUL - Franz Kafka, Prag’da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci Milena Jesenská’dan öykülerini Çekçe’ye çevirmesini ister. Kafka ile Milena’nın yollarını kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, Milena’ya Mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.

Milena’ya Mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır.

Kafka’nın Milena’ya Nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. Çünkü Kafka’nın da dediği üzere, “Mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. Yazıya dökülen öpücükler yerlerine u...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25034926/

[ Görüş bildir ]

En çok hayranı olan filozof İstanbul'da
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Marksist sosyolog, filozof ve kültür eleştirmeni Slavoj Zizek, Boğaziçi Üniversitesi’nde konferans ve film etkinliklerine katılıyor.

İSTANBUL - Dün Boğaziçi Üniversitesi'nde, 'Post - İdeolojik Dünyada İdeoloji: Hollywood' başlıklı bir konuşma yapan Slavoj Zizek, bugün İsrailli yönetmen Udi Aloni ile beraber, din ve laiklik ekseninde İsrail – Filistin sorunu ele alacak.

Popüler kültürü yapı bozuma uğratan ve Lacan, Derrida ve Foucault'tan etkilenen Marksist filozof, köktendincilikten politik doğruculuğa, küreselleşmeden internete, Matrix'ten David Lynch'a kadar sayısız alanda ve konuda yazıyor.

'Anti-Komünizm’deki bu diriliş gücünü nereden alıyor? Gençlerin birçoğunun Komünist dönemi hatırlamasının bile söz konusu olmadığı ülkelerde eski hayaletler niye hortlatıldı? Yeni anti-Komünizm buna basit bir cevap sunuyor: “Kapitalizm sosyalizmden gerçekten çok daha iyiyse, hayatlarımız niye hâlâ bu kadar sefil?” Birçoklarına göre bunun sebebi gerçekten kapitalizm dahilinde olmamamız: Gerçek bir demokrasiye hâlâ sahip değiliz, sadece onun yanıltıcı bir m...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25024263/

[ Görüş bildir ]

Pierre Loti'nin el yazmaları artık daha 'açık'
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
Ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin orijinal el yazması mektupları, telgrafları ve incelemelerini araştırmacılar için açılıyor.

İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesinin dünyaca ünlü Fransız yazar Pierre Loti'nin orijinal el yazması mektupları, telgrafları ve incelemelerini araştırmacıların hizmetine sunduğu bildirildi.

Asıl adı Louis Marie Julien Viaud olan Türk dostu Fransız yazar Pierre Loti'nin Fransızca ve Osmanlıca yazışmaları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesine (APİKAM) 2007 yılında kazandırıldı.

Araştırmacı yazar Orhan Koloğlu tarafından 2007 yılında APİKAM'a bağışlanan eserler 252 belge, 6 klasörden oluşuyor. Belgeler 2 yıl süren titiz çeviri çalışmalarının ardından tasnif edilerek araştırmacılara açıldı.

Pierre Loti'nin belgeleri arasında en dikkati çekeni 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına karşı Türkiye'nin tezini savunduğu ve batı kamuoyuna bilgi verdiği incelemesi. Loti, el yazısıyla kaleme aldığı ve üzerinde düzeltmeler yaptığı araştırmasında Türk tezini savunarak, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki az...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25037680/

[ Görüş bildir ]

'Akıl tarihini değiştiren efsane dedektif'
Küme :Genel
12 Ocak 2010 Salı
İSTANBUL - Şapka, pipo ve büyüteç... Sherlock Holmes, ayrıntılarda bulduğu ipuçları kadar dış görünüşüyle de popüler kültür tarihinde silinmez bir yere sahip.

Holmes ve yardımcısı Doktor Watson’un maceraları, yaratıcıları Sir Arthur Conan Doyle’un ününü kat be kat aştı, dünya çapında milyonları müptelası yaptı; ilk hikayenin yazıldığı 1887’den beri en çok okunanlar arasında yer aldı, Geç Victoria çağının en etkili kültür ürünlerinden biri oldu.

19. yüzyıl sonunda İngiliz İmparatorluğu dünyada açamayacağı hiçbir kapı olmadığına inanıyordu. Holmes da aydınlatamayacağı hiç bir sır olamayacağından emindi. Sır mı? Hayır; Holmes’a göre ‘zaten her şey ortada’ydı; ama sadece o görebiliyordu.

Sherlock Holmes İngiltere’deki Kraliyet Kimya Enstitüsü’nün ilk hayali 'onursal üyesi' oldu, adına pullar basıldı ve hakkında 300’e yakın film çekildi. Başrollerinde Robert Downey Jr. ve Jude Law’in yer aldığı, Guy Ritchie imzalı en yeni 'Sherlock Holmes' filmi ise bu ay gösterime girecek.

Gelmiş geçmiş en büyük iz sürücünün akı...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25041795/

[ Görüş bildir ]

Atatürk'ün artık ansiklopedisi de var
Küme :İnceleme
12 Ocak 2010 Salı
Başbakanlık Atatürk Araştırma Merkezi, Atatürk'ün yaşamını, kurtuluş mücadelesini ve cumhuriyetin ilk yıllarını anlatan iki ciltlik 'Atatürk Ansiklopedisi' hazırlıyor.

SAKARYA - Başbakanlık Atatürk Araştırma Merkezi tarafından, Atatürk'ün yaşamını, kurtuluş mücadelesini ve cumhuriyetin ilk yıllarını anlatan iki ciltlik 'Atatürk Ansiklopedisi' hazırlanıyor. Kurum ayrıca, cumhuriyet tarihi, Atatürk ilke ve inkılaplarıyla ilgili çalışmaları İngilizce, Rusça, Arapça, Almanca ve Fransızca'ya tercümeye yönelik çalışma başlattı.

Başbakanlık Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Cezmi Eraslan, kurum olarak Atatürk'e, düşüncesine, ilke ve inkılaplarına ve Türkiye Cumhuriyeti'ne faydalı olacak işleri gerçekleştirme azmi içinde olduklarını söyledi.

Kurum bünyesinde oluşturulan bir bilim ekibinin 'Atatürk Ansiklopedisi' çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Eraslan, ansiklopedi çalışmalarının daha önce başladığını hatırlatarak, şöyle konuştu:
'Ansiklopedi üzerinde çalışan bir ilim ekibi yaklaşık 600 maddeyi gözden geçiriyor. Tek endişemiz akademik ölçüler içinde Atatürk'e ve kur...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25042131/

[ Görüş bildir ]

'Beatles üyeleri yanlış sırayla ölüyor'
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
'Cahillikler Kitabı’nın yaratıcılarından ilginç bir aforizma kitabı... 'Afili Lugat', en parlak zihinlerin en güzel ve en komik sözlerini bir araya getiriyor.

İSTANBUL - 'Dünyada anlaşılması en zor şey, gelir vergisidir' (Albert Einstein)

En parlak zihinlerin en güzel ve en komik sözlerini bir araya getiren ve onları ‘hırs’tan ‘endişe’ye (ya da ‘enginar’dan ‘pencere’ye) dek 399 ayrı başlık altında düzenleyen aforizma kitabı 'Afili Kitap'ta, hayatın (çocuğunuzun balığının ölümünden, Kuantum Teorisi’ne dek) karşınıza çıkarabileceği hemen her durum için yararlı bir kullanım yer alıyor.

Bilge özlü sözlerden, muhteşem esprilerden, gülünç sözlerden ve gerçeğe, güzelliğe dair samimiyetle yapılmış açıklamalardan oluşan bir kaynak kitabı; pratik bir ilginçlikler rehberi... .

'Cahillikler Kitabı’nın yaratıcılarının hazırladığı 'afili kitap' Domingo Yayınevi etiketiyle kitapçılarda.

KİTAPTAN SEÇMELER...
*Ödüller hakkında bilinmesi gereken tek şey, Mozart’ın onlardan hiç kazanmamış olduğudur. (HEN...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25042210/

[ Görüş bildir ]

Gerçekle bellek arasında...
Küme :Kitap
12 Ocak 2010 Salı
'Yanılsamalar Kitabı', 'Yükseklik Korkusu', 'New York Üçlemesi', 'Ay Sarayı' gibi başyapıtların yazarı Paul Auster'ın yılın en iyileri arasında yer alan son kitabı 'Görünmeyen' Türkçe'de.

İSTANBUL - Paul Auster’ın yeni romanı 'Görünmeyen', dünya eleştirmenlerinin değerlendirmesinde yılın en iyi kitapları arasına alınmakla kalmadı, yazarın en önemli romanı olarak da tanımlandı.

Auster bu romanında gerçekle bellek, yazarlıkla kimlik arasındaki belirsiz sınırı irdeleyerek “Amerika’nın en görkemli yaratıcı yazarlarından biri” tanımını gerçekten hak ettiğini bir kez daha kanıtlıyor.

1967 baharında New York’ta başlayan roman, iç içe geçen dört bölüm boyunca Paris’e ve Karayip Adaları’na kadar uzanan karmaşık bir ilişkiler zincirini anlatıyor.

Şair olmak isteyen üniversiteli Adam Walker, siyasal bilimler profesörü Rudolf Born ve sevgilisi Margot ile başlayan aşk üçgeni, Walker’ın ablasını, Born’un üvey kızını da içine alan dörtgenlere, beşgenlere dönüşüyor.

Vietnam savaşına öfkeli 68 Kuşağı’nı, enseste kadar...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25042668/

[ Görüş bildir ]

'Türkiye AB üyesi olmalı, Fenerbahçe gibi...'
Küme :İnceleme
11 Ocak 2010 Pazartesi
Orhan Pamuk, uzun yıllardır Avrupa futbolunda mücadele eden Fenerbahçe'yi örnek göstererek, 'Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğini' söyledi

LONDRA - Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, "Avrupa, kardeşlik, eşitlik, demokrasi, insan hakları ve özgürlüğe dayanıyorsa Türkiye'nin AB üyesi olması gerektiğini" belirterek, Fenerbahçe'yi örnek gösterdi ve "Türk takımı Fenerbahçe, Avrupa futbolunda uzun yıllardır mücadele ediyor" dedi.

Pamuk, İngiltere'nin başkenti Londra'daki "Southbank Centre"da, İngilizce'ye çevrilen son romanı "Masumiyet Müzesi" ile ilgili konferans verdi.

Dinleyicilerin, merkezin yaklaşık 900 kişilik "Queen Elizabeth Hall" salonunu tamamen doldurduğu konferansta Pamuk, burada bulunmaktan onur duyduğunu belirterek, "Masumiyet Müzesi" romanından bazı bölümler okudu ve kitabının konusundan bahsetti.

İngiliz yazar ve eleştirmen Hermione Lee ile daha sonra kitabını tartışan Pamuk, Lee'nin özellikle kitapta anlatılan aşka, Füsun karakterine, Kemal karakteriyle Orhan Pamuk'un ne kadar benzediğine ilişkin ...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25043078/

[ Görüş bildir ]

Dan Brown’dan son ipucu: İstanbul
Küme :İnceleme
11 Ocak 2010 Pazartesi
Dan Brown, yazacağı son kitabı için mekân olarak İstanbul’u seçebileceğine ilişkin ipucu verdi dün.Yazar bir sonraki kitabında Langdon’ı ‘Sırlarla dolu’ diye tanımladığı İstanbul sokaklarına bırakırsa şaşırmayın!

Yılbaşı yaklaşırken hediyesini almak için Noel ağacına koştuğunda orada hediye yerine şifre bulan bir çocuk. Sonra bir şifre, bir şifre daha... Ve hediyesine ulaşıyor. Bu çocuk ne olur? Şifrelerin cirit attığı romanları milyonlarca satan Dan Brown olur. Dün sabah basın toplantısında anlattığı hikâyelerden biri bu Brown’un. Türkiye’deki yayıncısı Altın Kitaplar’ın 50. yıl kutlamaları için İstanbul’da yazar... Son romanı “Kayıp Sembol”ün Türkçesi de dün raflara yerleşti.

‘Yazıp attıkların önemli’
6 yıllık bir çalışmanın ürünü “Kayıp Sembol”. Her sabah 4’te kalkarmış Brown ve yazma odasına kaparmış kendini. Öğleden sonraya kadar da harıl harıl yazarmış. Heyecanlı romanlar yazmanın formülünü de veriyor bu arada: “Yazdıkların değil, yazıp attıklarındır önemli olan. Kitaptaki her b...

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1172516&Date=11.01.2010&b=Dan%20Browndan%20son%20ipucu:%20Istanbul

[ Görüş bildir ]

“Masumiyet Müzesi” “Anna Karenina”nın yanına yakışır
Küme :İnceleme
11 Ocak 2010 Pazartesi
İngiliz Financial Times gazetesi, Orhan Pamuk’un “Masumiyet Müzesi” kitabını tanıttığı makalede, Pamuk’un “Lolita”, “Madame Bovary” ve “Anna Karenina” gibi klasiklerin yanında yer almayı hak eden bir eser yarattığını yazdı

Ian Irvine imzalı makalede, Pamuk’un “Masumiyet Müzesi”nin baş karakteri Kemal’in Füsun’a olan tutkusunun çeşitli evrelerini “dingin ve zarif” bir şekilde anlattığı belirtilerek, “O (Pamuk), Stendhal ya da ‘Liber Amoris’ adlı eserindeki Hazlitt kadar başarılı bir aşk anatomisi uzmanı” denildi. “(James) Joyce için Dublin ne idiyse, Pamuk için de İstanbul odur” diye yazan Irvine, “Masumiyet Müzesi”nde Kemal İstanbul sokaklarını dolaşırken, farklı semtlerin karakterlerinin de detaylı olarak aktarıldığını belirtti....

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1177567&Date=11.01.2010&b=%E2%80%9CMasumiyet%20Muzesi%E2%80%9D%20%E2%80%9CAnna%20Karenina%E2%80%9DnIn%20yanina%20yakisir

[ Görüş bildir ]

İşte bu kitaplar rekora koşuyor
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Turgut Özakman’ın son kitabı ‘Cumhuriyet’ 8 günde 108 bin adet sattı. Ayşe Kulin’in Türkan Saylan’ı anlattığı kitap da yüksek bir satış yakaladı

Turgut Özakman yine bir rekora imza atıyor. “Şu Çılgın Türkler” adlı kitabıyla erişilmesi güç satış rakamlarını kısa sürede yakalayan yazarın ekim ayının son haftasında yayımlanan son kitabı “Cumhuriyet” 45 baskı yaptı. Her bir baskısı 2 bin 400 adet olan kitap bugüne kadar 108 bin adet sattı. “Cumhuriyet” Türkiye Üçlemesi’nin son kitabı olarak yayımlandı. Üçlemenin ilk iki kitabı ise “Diriliş” ve “Şu Çılgın Türkler”. Özakman’ın bu son çıkışından hareketle yazarın bugüne kadar yayımlanan 17 kitabının satış rakamları şöyle:
- “Doktor Rıza Nur Dosyası”: 1995 yılında yayımlanan kitap 4 bin adet sattı.
- “Vahidettin Mustafa Kemal ve Milli Mücadele” - 1997’de basılan kitap 7 baskı yaptı. 14 bin sattı.
- “Oyun ve Senaryo Yazma Teknikleri” - Kitap 1998’den bu yana 5 baskı yaptı. 10 bin satt...

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1158315&Date=11.01.2010&b=Iste%20bu%20kitaplar%20rekora%20kosuyor

[ Görüş bildir ]

Avrupa'nın tarihi kütüphanelerine büyüleyici yolculuk!
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Ertuğ & Kocabıyık Yayınları’nın yeni eseri ‘Temples of Knowledge’ (Bilgelik Mabetleri: Batı Dünyasının Kütüphaneleri) yayımlandı.

Kitapta; Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Ertuğ’un kamerası ve Friedrich Krinzinger ile Thierry Grillet’nin metinleriyle, Avrupa’nın tarihi kütüphanelerinin dünyası yansıtılıyor. Eserde, bu mekanların antik dönemden 19. yüzyıla uzanan süreci ele alınıyor.

Yayımladıkları yüksek nitelikli kitaplarla, Türkiye’nin tarihi, kültürel ve sanatsal mirasını tüm dünyaya tanıtan Ertuğ & Kocabıyık Yayınları; yeni eserinde farklı bir alana yönelerek Avrupa’nın tarihi kütüphanelerini konu ediyor. Yayınevi, Temples of Knowledge adlı yeni kitabı ile meraklılarına muhteşem bir eser sunuyor.

Bu kitap, fotoğraf sanatçısı Ahmet Ertuğ’un gözünden ve yapıta konu kurumlarda çalışanların kaleminden Avrupa’nın belli başlı kütüphanelerinin dünyasına görsel bir yolculuk sunuyor. Kitapta, aralarında Barok dönem manastırları, krallıklara bağlı kurumlar ve 19. yüzyıla ait halk yapılarının da bulunduğu, 30 benzersiz ve ihtişam...

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1179520&Date=11.01.2010&b=Avrupanin%20tarihi%20kutuphanelerine%20buyuleyici%20yolculuk

[ Görüş bildir ]

Masumiyet Müzesi en iyi çeviri ödülüne aday!
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un "Masumiyet Müzesi" romanı, İngilizce olarak "2010 en iyi çeviri kitabı ödülü" adayları arasında bulunuyor.

İngiliz Guardian gazetesinin yer verdiği haberde, 16 Şubat’ta açıklanacak ödül için Pamuk’un, bir diğer Nobel ödüllü yazar Jean-Marie Gustave Le Clezio ve Şilili yazar Roberto Bolano ile yarıştığını yazdı.

"Three Percent" adlı New York’taki Rochester Üniversitesi’ne bağlı bir uluslararası edebiyat internet sitesinin 2007 yılından bu yana verdiği ödülün bu yılki adayları önceki gün duyuruldu. 23 farklı ülkeden, 17 farklı dilde yazılan eserler için aday gösterilen 25 yazar ve çevirmen şöyle:

-Cesar Aira, "Ghosts" (İspanyolcadan İngilizceye çeviren Chris Andrews)

-Ferenc Barnas, "The Ninth" (Macarcadan İngilizceye çeviren Paul
Olchvary)
-Ignacio de Loyola Brandao, "Anonymous Celebrity" (Portekizceden
İngilizceye çeviren Nelson Vieira)
-Gerbrand Bakker, "The Twin" (Felemenkçeden İngiliz...

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1183060&Date=11.01.2010&b=Masumiyet%20Muzesi%20en%20iyi%20ceviri%20odulune%20aday

[ Görüş bildir ]

Yaratıcı Yazarlık kursu başlıyor!
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Yaratıcı Yazarlık Kursu’nda kurmaca edebiyat yapıtlarının (öykü ve roman) nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktarılacak.

Uygulamalı bir seminer dizisi olarak tasarlanmış olan Yaratıcı Yazarlık Kursu’nda kurmaca edebiyat yapıtlarının (öykü ve roman) nasıl üretildiği konusunda bilgiler aktarılacak; hikâyenin unsurları, kurmaca metinde zamanın kullanımı, mekânın işlevi, karakterlerin yaratılması, olay örgüsünün yapılandırılması, klasik ve modernist anlatım biçimleri, edebi türler, dramatik gerilimin oluşturulması gibi yazma tekniğine ilişkin konular yetkin örnekler* üzerinde tartışılacaktır.

Tüm bu yöntemlerin yanı sıra, edebiyatın insan yaratıcılığı ile ilişkisi irdelenecek, ilhamın kaynakları araştırılacaktır. Amaç, katılımcıların kendi kurmaca metinlerini yazarken yaratıcılıklarını daha iyi ortaya koyabilmeleri için yol göstermek ve içgörü kazanmalarına yardımcı olmaktır. Atölye süresince katılımcılar yazdıkları öyküleri tartışacak, yazma tekniğini etkileşimli bir eleştiri ortamında geliştirecektir.

*Derinlemesine incelenecek yapıtların yazarları: Orhan PAMUK, ...

Kaynak: http://sanat.milliyet.com.tr/Sanat/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&KategoriID=42&ArticleID=1179176&Date=11.01.2010&b=Yaratici%20Yazarlik%20kursu%20basliyor

[ Görüş bildir ]

Cemal Süreyya anısına
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Şair Cemal Süreya, ölümünün 20'nci yıl dönümünde Kadıköy'de düzenlenen etkinlikle anıldı.

Öteki Kültür Sanat Merkezindeki etkinlikte, Cemal Süreya Şiir Ödülü'nü kazanan şairler Enver Ercan, Altay Öktem, Gülce Başer ve Kaan Koç Süreya'yı anlatırken, şair Nurullah Can ise Cemal Süreya ile olan anılarını paylaştı.

Etkinlikte ayrıca Mihriban Çumralı yönetimindeki Şiir Tiyatrosu oyuncuları, Cemal Süreya'nın şiirleri ile yaşamından kesitleri içeren bir gösteri sundu....

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13434505.asp?gid=283

[ Görüş bildir ]

"Bizi şeytana sattınız"
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Yerdeniz Dizisi, Mülksüzler gibi romanlarıyla bilimkurgu ve fantezi edebiyatının önemli yazarlarından biri olan Ursula K. Le Guin, 1972'den beri üyesi olduğu Yazarlar Sendikası'ndan istifa etti. Sendikanın Google ile dijital yayın anlaşması imzalamasına tepki gösteren Le Guin, "Bizi sattınız" dedi.

Türkiye’de de geniş bir hayran kitlesi bulunan ünlü yazar Ursula K. Le Guin, 18 Aralık 2009’da resmi internet sitesinde yayınladığı bir mektupla Yazarlar Sendikası’ndan istifa etti. Guin, ayrılık kararını, “Siz şeytanla anlaşmayı seçtiniz” diyerek duyururken, Sendika yayınladığı cevap metninde, Google’ye daha evvel telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtığını hatırlattı. Sendika’nın açıklamasında, “Eğer Google davayı kazansaydı sadece Google değil, isteyen herkes kitapları kopyalayabilirdi. Üstelik yazarların duruma müdahale etmesi de imkânsızlaşırdı” denildi. Google ise sendika ile imzaladıkları metni “çığır açan sözleşme” diye niteledi.

"Bu ihanettir"

Le Guin’in sendikaya hit...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13383188.asp?gid=283

[ Görüş bildir ]

Hayranlarına üzücü haber
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Yazar Adalet Ağaoğlu; "Bizim dönemimizde kitabınız üzerine ufak bir ilan verilmesi bile utanç kaynağıydı. Bizim gibi darbenin içinde yetişmiş ülkede soruşturma alanları değişik oluyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Artık çok fazla üretme hevesi duymadığını belirten Ağaoğlu, “Yeni bir şey yapsanız bile kargaşanın içinde kaybolabilir” dedi. Ağaoğlu, geçirdiği trafik kazasından beri yazmadığını ve hızlanan hayat biçimi dolayısıyla yazmaktan uzaklaştığını ifade etti. Eskiden her çıkan kitabı hemen okuduğunu ancak artık üretimin hızlandığı edebiyat dünyasını takip etmekte zorlandığını söyleyen Ağaoğlu, “Bir de bu benim ikinci hayatım diyorum ve ne olursa olsun arada boş kalan iki yılı doldurmam mümkün olmadı. Çalışma hayatım da artık eski şartlara uygun değil, eskiden hem sağlığım daha iyiydi hem de özel hayatım daha yaratıya uygundu. Ben içime kapalı yazabiliyorum, şimdi her gün gitmem gereken yerler var” diye konuştu.

TRT'de çalıştığı yıllarda gece sabaha kadar oturabildiğini ancak şimdi “nüfus kağıdının buna itiraz ettiğini” söyleyen Ağ...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/haber/13407657.asp?gid=283

[ Görüş bildir ]

“Ziyan” etmeyin yazık olur
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Hakan Günday son kitabı Ziyan’la yine hem çok şaşırtacak hem de hiç şaşırtmayacak.

Bizim kızlardan biri bundan yaklaşık bir ay kadar önce yediğimiz olağan düzenli çok yakın arkadaşlar yemeğine elinde değil belki ama aklında ve dilinde bir kitapla geldi: “Hakan Günday’ın yeni kitabını okuyorum. Şimdi abartıyorsun diyeceksiniz ama bence bu kitap yarın öbür gün piyasadan toplatılır. Elinizi çabuk tutun bence siz de okuyun.”

O güne kadar hep adını duyduğum, internette hakkında yazıaylanları okuduğum ama kitaplarını bir kez bile elime almadığım bir yazardı Günday. Yazdıklarını Chuck Palahniuk’a benzetiyorlar, “genç underground edebiyatçı” diyorlardı. Kitaplarından yapılan alıntıların genel tınısı ve bu alıntıları yapanların kimliği dolayısıyla kafamda kendisine atfettiğim okur kitlesi, 10’lu yaşlarının sonu 20’li yaşlarının başında, hayatla kavga eden bir grup asi gençti; Tyler Durden/Selim Işık karışımı bir grup huzursuz. Ancak bu kadar yakınımdan birinin bu kadar şiddetle tavsiyesi üzerine direnmedim daha fazla, Kinyas ve Kayra...

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kultur-sanat/kitap-cd/13441927.asp?gid=282

[ Görüş bildir ]

Kerouac içsel yolculuğunda
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Daha çok 'Yolda' ile bilinen 'Beat Kuşağı'nın lideri ve sözcüsü Jack Kerouac, 'Zen Kaçıkları' ile Türkçe'de...

İSTANBUL - Jack Kerouac yine yollarda... Bu sefer kendi içsel yolculuğuna çıkmış 'Zen Yolu'na koyulmuş. Soruyor: 'Bu sonsuz evrende bulunuşun anlamı nedir?'

Dağlara tırmanıyor, meditasyon yapıyor, yıldızlara bakıyor, dostlarla sohbete dalıyor.

Aklında aynı soru hep, cevabını arıyor. Onca yolculuk, onca alem ve ayrılıktan sonra, bu sefer dağlarda buluyor özgürlüğü, kendi yalnızlığında 'sevecen' olmayı öğreniyor.

Değiştiğini duyumsuyor, bazı şeyler dışında; çünkü yine düzen dışı, yine sorgulayıcı. Ne de olsa geldiği yer Beat Kuşağı'...

Kendine özgü pırıltılarla dolu bu romanda, Kerouac, Zen Yolunu izleyerek temel gerçeklerini arayan iki genç adamı anlatıyor.

Bu arayış, onları San Francisco'nun batakhanelerinden, yüksek Sierra Dağları'nın çok az kimsece bilinen ve yalnız başınalığın derslerini öğrenmeyi umdukları doruklarına ulaştırıyor.

Yer yer kalabalıklar, yer yer de ozansılıklarla dolu 'Zen Kaçıkları'nın her satırından, Kerouac'ın bütün ...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25041148/

[ Görüş bildir ]

'Aslında sen de Ortadoğulusun'
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Ece Temelkuran ilk romanı 'Muz Sesleri’nde, Türkiye’nin de ait olduğu yerden anlatıyor hikâyesini; Ortadoğu’dan…

İSTANBUL - “Okuyucularımdan bir isteğim var. Onlara çok sevdiğim bir dil ustasının romanını öneriyorum.” (Yaşar Kemal)

Hep bir iç savaştır aşk. Bir neden arar kendine… Tıpkı Ortadoğu gibi… Ruhla etin bitmeyen savaşı gibi. Ece Temelkuran'ın ilk romanı 'Muz Sesleri', herkesi hiç kimse yapan sessizlikten kurtulmanın, kendi Ortadoğunuzu bulmanın romanı.

Oxford, Paris, Beyrut Üçgeni...
Temelkuran, Beyrut’ta yazdığı romanıyla, Türkiye’ye, “Aslında sen de Ortadoğulusun,” diyor. Odağında erkeklik, kadınlık, savaştaki şiir, İslami direniş gibi kavramların yer aldığı 'Muz Sesleri’nde Temelkuran, okurlarına yeni bir dil ve şaşırtıcı bir kurguyla aşkı ve savaşı anlatıyor.

Oxford, Paris ve Beyrut’ta geçen roman, Batı’nın ve Doğu’nun günahlarına, “iki buçuk” aşk hikâyesinin içinden bakıyor.

'Her günkü elektrik kesintisi başlamadan önce ve sabah serinliğ...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25041059/

[ Görüş bildir ]

Çizgi Roman Klasikleri'nden 'Savaş ve Barış'
Küme :Genel
11 Ocak 2010 Pazartesi
Çizgi Roman Dünya Klasikleri Tolstoy’un dev eseri 'Savaş ve Barış' ile devam ediyor. Eserde iki ailenin, Rostov ve Bolkonskiler’in kaderleri etrafında 19. yüzyıl Rusyası’nın bir tablosu çiziliyor.

İSTANBUL - Shakespeare, Mary Shelley, Kafka, Dostoyevski ve Flaubert’in ardından şimdi de Çizgi Roman Dünya Klasikleri Rus edebiyatının usta ismi Tolstoy’un dev eseri 'Savaş ve Barış’ ile devam ediyor.

'Savaş ve Barış’, yazarın dolu dolu beş senesini alan dev bir eserdi: Tolstoy 1863’te başladığı romanı 1869’da bitirdi. Eserin kurgulanması çok aşamalı oldu, bilinen en az 15 farklı başlangıç denemesi vardı. Yazarın eşi Sofya bıkıp usanmadan metnin yeni halini temize çekti.

Tolstoy yazma işinin yanı sıra son derece titiz bir kaynak araştırması yaptı. Yazar, Napoléon dönemi ve Rusya Seferiyle ilgili bulabildiği bütün tarih kitaplarını edindi. Sonraları şunları yazacaktı: Romanımın tarihi kişilikleri konuştuklarında ya da eylemde bulunduklarında, aslında ben hiçbir şey uydurmuyor; elimin altındaki, biriktikçe koca bir kütüphane oluş...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25037896/

[ Görüş bildir ]

Murathan Mungan'dan 19. şiir kitabı
Küme :Kitap
11 Ocak 2010 Pazartesi
Murathan Mungan'ın on dokuzuncu şiir kitabı olan 'İkinci Hayvan' Metis'ten çıktı. Kitapta Mungan'ın 68 şiiri yer alıyor.

İSTANBUL - Murathan Mungan'dan 2010 yılının ilk kitabı: İkinci Hayvan.

'PAS ÇEKİRDEĞİ
Nicedir paslanmış bir suskunluk gıcırdıyor aramızda
yetersizliğin kemirdiği sokaklara
dağılan öteki yüzümüzle
bazı acılar gibi sıradan
gönderilmemiş pullar gibi kendi halinde
katlanıp ve karışıp giden... '

Mungan'ın on dokuzuncu şiir kitabı olan 'İkinci Hayvan'da 68 şiir yer alıyor. İlk şiiri 1 Ocak 1999 tarihli on yıllık emeğin ürünü olan bu kitapta daha önce hiçbir dergide yayımlanmamış şiirler yer alıyor.

İkisi daha önce tek baskılık özel bir toplama kitap olarak Aralık 1999'ta yayımlanan 'Doğduğum Yüzyıla Veda' içinde, 4 tanesi 2000 yılında yayımlanan 13+1 kutusu içinde tek baskılık özel bir toplama kitap olan 'Fazladan Bir Kitap' içinde ve 15 tanesi 2005 yılında yayımlanan tek baskılık 'Elli Parça' kitabı içinde yer almıştı. Diğer 47 şiir ise ilk kez bu kitapla birlikte okur karşısına çıkıyor.

Kitapta yer alan şiirlerden bazıları: Ayna...

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25041722/

[ Görüş bildir ]

Kategori
Genel
İnceleme
Kitap
Söyleşi


E-Kitap | Anasafya | Yeni Çıkanlar | Çok Satanlar | Konu Başlıkları | Ayrıntılı Arama | Okur Köşesi | Yayınevleri
Üyelik | Favori Listem | Alışveriş Sepetim | Sipariş İzleme | Sıkça Sorulan Sorular | Netkitap Ortaklık Programı (NOP)

  Çok Satanlar RSS | Yeni Çıkanlar RSS


Hafta içi 11:00-19:00 saatleri arasında MSN Messenger kullanarak kitapnetdestek@izlenim.com adresinden canlı destekle bilgi alabilirsiniz. (Bu e-posta adresine lütfen posta atmayın, onun yerine üyelik bölümündeki destek formundan yararlanın.)NetKitap'ta belli başlı tüm kredi kartlarıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi kartı, kapıda ödeme ya da havale ile alışveriş yapabilirsiniz


Netkitap
Babıali Caddesi No:14 Cağaloğlu/İstanbul - Türkiye
Tel : (0212) 527 79 36 - (0212) 527 79 82
Fax : (0212) 513 29 71
© Netkitap 1998-2018
Destek için lütfen üyelik bölümündeki formu kullanın. Sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.